reklama

Krzysztof Chojniak jednym z rekordzistów w województwie. Na 1. miejsce nie ma jednak szans

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Krzysztof Chojniak jednym z rekordzistów w województwie. Na 1. miejsce nie ma jednak szans - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościIle kadencji to wystarczająco, aby wykazać się jako burmistrz, wójt, prezydent? Od 2018 roku kadencja włodarzy w samorządach trwa w Polsce 5 lat. Sprawdziliśmy, kto pełni funkcję prezydenta w samorządach województwa łódzkiego najdłużej.
reklama

Jak wiemy, kadencja prezydenta samorządu w Polsce trwa pięć lat. Zanim wprowadzono zasadę dwukadencyjności, zdarzało się, że jedna osoba pełniła dany urząd dłużej niż dekadę. Przeanalizowaliśmy czas urzędowania prezydentów miast w województwie łódzkim. Krzysztof Chojniak jest prezydentem Piotrkowa już czwartą kadencję i jak się okazuje, w rankingu wyprzedza go tylko włodarz Kutna. Zestawienie dziesięciu prezydentów miast województwa łódzkiego z największą ilością kadencji prezentujemy poniżej:

  1. Kutno – Zbigniew Burzyński 6 kadencji
  2. Piotrków Trybunalski – Krzysztof Chojniak 4 kadencje
  3. Łódź - Hanna Zdanowska 3 kadencje
  4. Bełchatów - Mariola Czechowska 2 kadencje
  5. Pabianice - Grzegorz Mackiewicz 2 kadencje
  6. Radomsko – Jarosław Ferenc 2 kadencje
  7. Sieradz – Paweł Osiewała 2 kadencje
  8. Tomaszów Mazowiecki – Marcin Witko 2 kadencje
  9. Skierniewice – Krzysztof Jażdżyk 2 kadencje
  10. Zgierz - Przemysław Staniszewski 2 kadencje
Warto zaznaczyć, że Zbigniew Burzyński na 6 kadencjach poprzestanie, ponieważ w tym roku nie startuje w wyborach. Przypominamy też, że potencjalna wygrana Krzysztofa Chojniaka w nadchodzących wyborach to jednocześnie ostatnia szansa na reelekcję, zgodnie z zasadą dwukadencyjności, którą wprowadzono w 2018 roku. Tym samym Krzysztof Chojniak nie znajdzie się w powyższym zestawieniu na pierwszym miejscu. O dwukadencyjności w kontekście prezydenta Chojniaka pisaliśmy w artykule: Dwukadencyjność, a reelekcja prezydenta Chojniaka

reklama

Dlaczego wprowadzono dwukadencyjność?

Zasada dwukadencyjności ma uchronić samorządy przed tworzeniem się zwartych grup tych samych ludzi sprawujących władzę. Zmiana spotkała się z mieszanymi opiniami. Jedni twierdzą, że dwie kadencje to wystarczająco, aby wprowadzić zaplanowane zmiany. Inni zaś sądzą, że jeśli ktoś jest młody i nie ma doświadczenia w ciągu dwóch kadencji, nie zdąży zdziałać wiele.

Krajowy rekordzista

Mimo że Krzysztof Chojniak jest na drugim miejscu w województwie łódzkim to daleko mu pod kątem ilości kadencji do takiego wyniku, jaki ma były prezydent Gliwic. Czy można być prezydentem przez ćwierćwieku? Okazuje się, że tak. Prezydentem z największą ilością kadencji jest Zygmunt Frankiewicz. Pełnił on funkcję włodarza Gliwic w latach 1993–2019, czyli przez 7 kadencji. Przestał pełnić urząd prezydenta, kiedy to w 2019 roku uzyskał mandat senatora X kadencji. Prezydentem z ilością sześciu kadencji jest zaś Robert Raczyński włodarz Lubina. Zestawienie najdłużej urzędujących prezydentów polskich miast prezentuje się następująco:

reklama

  1. Gliwice - Zygmunt Frankiewicz 7  kadencji
  2. Lubin - Robert Raczyński 6 kadencji
  3. Puławy - Janusz Grobel 6 kadencji
  4. Gdynia - Wojciech Szczurek 6 kadencji
  5. Gdańsk - Paweł Adamowicz 5 kadencji
 

reklama
SONDA

Czy dwie kadencje to wystarczająco, aby wykazać się jako włodarz?

Zagłosowało 21 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 14.03.2024 od godz 12:38
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama