reklama
reklama

Jedyne takie muzeum w regionie. Mieści się w powiecie piotrkowskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: lodzkie.pl

Jedyne takie muzeum w regionie. Mieści się w powiecie piotrkowskim - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
70
zdjęć

foto lodzkie.pl

Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW powiecie piotrkowskim można wyruszyć w podróż do przeszłości. To zasługa muzeum, w którym zgromadzono eksponaty skrywające ludzkie historie sprzed lat. Niektóre z przedmiotów pamiętają jeszcze czasy II wojny światowej. Co więcej, to jedyne takie miejsce w naszym regionie.
reklama

W 2007 roku w Wolborzu powstało Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej. To miejsce, w którym na własne oczy zobaczyć można lata historii strażackiej z naszego regionu. W muzeum zgromadzony jest sprzęt pożarniczy i pamiątki jeszcze z czasów II wojny światowej. Miejsce to powstało przy lokalnej OSP, która w tym roku świętuje 220-lecie istnienia. To jedyne takie muzeum w województwie łódzkim.

Muzeum pożarnictwa w powiecie piotrkowskim

W Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym Ziemi Łódzkiej można zobaczyć przedmioty, które obrazują jak wyglądała praca strażaków przed laty. Muzeum powstało, m.in. na bazie prywatnej kolekcji pana Andrzeja Kotlickiego, który pełni rolę opiekuna i kustosza tego miejsca.

reklama

- Takie sikawki były produkowane przed II wojną światową. A lampa jest na specjalnym drążku, żeby można było nią oświetlać drogę, ale i dzięki niej ratowano dobytek, bo paliło się u góry, a w środku było ciemno – opowiada Andrzej Kotlicki.

Częścią kolekcji są zabytkowe, ale nadal sprawne wozy strażackie i przenośne sikawki, a także wiele dokumentów związanych z historią pożarnictwa na terenie gminy Wolbórz. Najstarszy eksponat pochodzi z 1890 roku i jest to konny pojazd  z ręczną pompą, który trafił do muzeum z Gdańska od prywatnego kolekcjonera. Gaszenie pożaru przy pomocy tego urządzenia wymagało sporo wysiłku.

- Trzeba było czterech ludzi, ale wykorzystywano nie strażaków, a gapiów – opowiada kustosz.

Jednak to właśnie ta pompa przyciąga odwiedzających i jest wielką atrakcją dla uczestników wycieczek szkolnych oraz rodzin z dziećmi.

- Wyciągamy dla nich ręczną pompę na zewnątrz i jest wtedy mnóstwo śmiechu i zabawy – mówi Barbara Duda, kierownik centrum.

Wśród atrakcji jest także strażacki Man z 1967 roku, za którego kierownicą także chętnie siadają odwiedzający. Jednak większość eksponatów to przedmioty z czasów, kiedy strażacy podróżowali wozami konnymi. Znajdziemy też odzież bojową, hełmy, pompy ręczne czy motopompę brytyjską z powojennych darów UNRRA.

-  Jest np. mundur Urszuli Kotlickiej, nieżyjącej już żony pana Andrzeja, która dzieliła z nim strażacką pasję, a w szeregach OSP Wolbórz pełniła funkcję kronikarki – przekazuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

reklama

Ponadto zwiedzający mogą zobaczyć składaną drabinę słupkową, która służyła zarówno jako taran, jak i pomagała strażakom dostać się na dachy, a także brezentowy wór ratunkowy, którym ewakuowano mieszkańców z wyższych pięter palących się budynków.

- Ewakuowanych wsadzano głową w dół, jak rybę, bo inaczej ze strachu i stresu ktoś mógłby się zakleszczyć – tłumaczy pan Andrzej.

Odwiedzający muzeum mogą również zobaczyć, jak kiedyś – za pomocą specjalnych bandaży i gorsetów na węże – tamowano przecieki wody.

- Dziś po prostu kupuje się nowe węże – mówi kustosz.

Noc Muzeów w Wolborzu

Wszystkie eksponaty będzie można obejrzeć już podczas wolborskiej nocy muzeów, w piątek 9 maja. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 17:00. 

reklama

- Organizujemy ją tydzień wcześniej niż w całej Polsce i odbędzie się pod hasłem 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej – zaprasza Barbara Duda.

Wśród dodatkowych atrakcji zaplanowano m.in. pokaz multimedialny, wystawę pamiątek mieszkańców gminy m.in. oryginalnych, pochodzących z czasów II wojny światowej obwieszczeń i ogłoszeń, które zachował dla kolejnych pokoleń ówczesny sołtys Świątnik, a także pokaz zabytkowych pojazdów i atrakcje dla dzieci.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo