Budynek powstał około 1900 r. z przeznaczeniem na szkołę prywatną. Tablica pamiątkowa na froncie budynku głosi: "W tym budynku po strajku szkolnym młodzieży piotrkowskiej podjętym 1 lutego 1905 r. w walce z carskim okupantem o przywrócenie nauki w języku ojczystym - mieściła się w latach 1907-1918 szkoła polska, która była ostoją patriotycznego wychowania młodego pokolenia".
Pod koniec I wojny światowej i na początku lat 20. XX wieku mieściło się tu prywatne gimnazjum. Właścicielami byli nauczyciele: prof. Jasiołek, ks. prałat Lipiński, prof. Mayer.
W latach 20. XX wieku jeszcze przed reformą walutową Grabskiego, za marki polskie nabyło nieruchomość państwo. Utworzono tu II Gimnazjum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.
W czasie II wojny światowej w budynek pełnił funkcję koszar. Po wojnie znów przywrócono mu pierwotną funkcję i mieściła się tam Szkoła Podstawowa nr 10. We wrześniu 1971 r. wyprowadziła się z budynku szkoła nr 7 i przeprowadzono remonty. Po 1972 r. mieściła się w budynku Szkoła Podstawowa nr 17.
Obecnie nieruchomość jest własnością prywatną. Przeznaczoną na różnego rodzaju działalność usługową.
ZOBACZ TAKŻE: Komu najbardziej grozi ubóstwo? Granica jest bardzo blisko dla kilku milionów osób w Polsce
Budynek nawiązuje do stylu neorenesansowego
Budynek usytuowany jest w pierzei przy Al. 3 Maja pod numerem 36/38. Jest to działka narażona: róg Al. 3 Maja oraz ulic Żeromskiego i Reymonta.Styl budynku można określić jako historyzujący z elementami neorenesansowymi. Budynek pozostał bez większych zmian do chwili obecnej, jedynie sień pierwotnie przejazdową przegrodzono i zamknięto otwór bramny od podwórza.
Dawny budynek szkolny ma rzut zbliżony do wydłużonego prostokąta. Ciekawe są klatki schodowe w narożnikach, gdzie umieszczono schody drewniane z balustradą drewnianą z prętów toczonych.
Elewacja frontowa ma kształt wydłużonego prostokąta zamkniętego u góry silnie wysadzonym gzymsem. Charakter horyzontalny podkreślają rzędy okien, gzymsy pośrednie i gzyms wieńczący. Zaznaczony jest cokół. Okna ujęte prostokątnymi listwami, nad nimi gzyms, szereg okienek na poddaszu i gzyms wieńczący.
ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowski cyklodrom na Budkach. Był jedną z największych atrakcji miasta w XIX wieku [ZDJĘCIA]
Aleje 3 Maja w Piotrkowie
Aleje 3 Maja to dawniej al. Aleksandra, al. Aleksandrowska, ul. Dolna, Lindenalee, al. Lipowa, al. 3 Maja, al. Nowoprojektowana, al. Szkolna, al. Bieruta. Ulica została wytyczona około 1873 r. dla poprawienia układu komunikacyjnego Piotrkowa. Chodziło o połączenie centrum miasta z jego południowymi rejonami, m.in. z nową kolejową stacją towarową.Otrzymała formę szerokiej alei spacerowej, wzdłuż której posadzono rzędy kasztanowców i klonów. Kiedy zasadzone wcześniej drzewa nie przyjęły się, wymieniono je na lipy. Plan techniczny ulicy opracowano w 1868 r., w 1870 r. obsadzono ją drzewami, a w 1874 roku ulica otrzymała żwirową nawierzchnię. Chodniki Aleksandryjskiej wybrukowano dopiero w 1901 r. Prace brukowe jezdni prowadzono w latach 1921-22.
Przy ulicy zaczęły powstawać reprezentacyjne budowle w latach 90. XIX wieku. Powstało wówczas większość kamienic o wystawnych elewacjach i luksusowych mieszkaniach do wynajęcia.
Na początku XX wieku powstało tu kilka budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Stowarzyszenia wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących miasta Piotrkowa (1911 r.), Budynek Izby Skarbowej i Kasy Gubernialnej (1913 r.). W 1929 r. oddano do użytku budynek Kasy Chorych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.