reklama

Tarasowa konstrukcja i przeszklone galerie. Niezwykły budynek - plomba przy Dąbrowskiego w Piotrkowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tarasowa konstrukcja i przeszklone galerie. Niezwykły budynek - plomba przy Dąbrowskiego w Piotrkowie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Współczesny blok o niespotykanej architekturze wcisnął się w Piotrkowie pomiędzy zabytkowe kamienice przy ul. Dąbrowskiego. To tak zwana plomba, jaka powstała tu w latach 60. XX wieku. Sąsiaduje z gmachami, jakie niegdyś służyły bankowcom. Modernistyczny projekt to tak zwana konstrukcja tarasowa.
reklama

Modernistyczny budynek powstał w latach 60. XX wieku przy ulicy Dąbrowskiego 5 w Piotrkowie. Zbudowano go jako tak zwaną plombę pomiędzy kamienicami pod adresem Dąbrowskiego 3 oraz Dąbrowskiego 7. Oba historyczne budynki powstały w wieku XIX. Blok pomiędzy nimi jest współczesny, choć równie ciekawy.

Pod adresem Dąbrowskiego 5 w Piotrkowie działa obecnie Ośrodek Działań Artystycznych, który jest miejscem prezentacji sztuki najnowszej oraz edukacji artystycznej. Charakter jego działalności doskonale pasuje do samego obiektu, w jakim się znajduje. Powstał zgodnie z zasadami modernizmu. A ośrodek prezentuje twórczość artystów polskich i zagranicznych. Pokazuje zjawiska znane i uznane oraz sztukę młodą i poszukującą.

Budynki przy Dąbrowskiego w Piotrkowie dla bankowców

Blok o ciekawej formie architektonicznej przy ulicy Dąbrowskiego 5 to dawna własność Banku Inwestycyjnego Województwa Łódzkiego. Powstał pomiędzy budynkiem Narodowego Banku Polskiego i kamienicą dyrekcji Banku Kredytowego Ziemskiego. Obecnie pod tym pierwszym adresem przy Dąbrowskiego 7 mieści się Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Budowa ruszyła w 1964 roku. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili tutaj w październiku 1965 roku. Na 750-lecie miasta był już ukończony i zasiedlony. Plomba posłużyła siedzibie banku i kilku instytucji, a także jako budynek mieszkalny dla ich pracowników. Koszt jego wzniesienia wyniósł 5,5 mln zł.

Modernistyczne szklane galerie i tarasy budynku przy Dąbrowskiego

Niezwykła forma budynku to pomysł projektantów, którzy musieli dostosować go do sąsiednich zabytków i charakteru ulicy. Tak powstał sześciokondygnacyjny tak zwany tarasowiec. Ma 50 metrów długości i ma układ tarasowo uskakujący, to znaczy że budynek zwęża się w górę.

Budynek pełni dwie funkcje. Część biurowa zajmuje  ponad 700 metrów kwadratowych, a część mieszkalna ponad 1200 mkw. Jest tam 21 mieszkań.

Budynek zaprojektowali inż. architekt Witold Millo i mgr architekt inż. Marian Magdziak z Wojewódzkiego Biura Projektów w Łodzi. Obiekt hołduje zasadom modernizmu. Budynek ma płaski dach, duże przeszklenia, tak by zapewniać światło i przestrzeń. Na piętrach mieszkalnych wzdłuż całego budynku biegną przeszklone galerie, z których wchodzi się do mieszkań.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama