reklama

Stary szpital w Piotrkowie. Kto jeszcze pamięta, że tu była lecznica?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stary szpital w Piotrkowie. Kto jeszcze pamięta, że tu była lecznica? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaDawny szpital Trójcy Świętej w Piotrkowie Trybunalskim, to budynek mieszczący się pod adresem Wojska Polskiego 2. Stary szpital zmienił przeznaczenie. Obecnie to miejsce, w którym siedzibę znalazło kilka instytucji.
reklama

Stary miejski szpital przy ulicy Wojska Polskiego 2 to dzieło Andrzeja Gołońskiego, architekta cara Mikołaja I. Budynek w Piotrkowie zaprojektował i wybudował  uczeń i współpracownik Jakuba Kubickiego, który zaprojektował przebudowę Belwederu w Warszawie.

Budowniczy rządowy stworzył budynek w stylu klasycystycznym. Według projektu miał fasadę z zaakcentowanym pośrodku dużym profilowanym gzymsem ozdabiały boniowane naroża oraz imitacja ciosów kamiennych. Znany warszawski architekt, tworzący w początkach XIX wieku Andrzej Gołoński był budowniczym między innymi cerkwi św. Aleksandra Newskiego. Zgodził się zaprojektować budynek szpitala dla Piotrkowa. Gołoński był członkiem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

reklama

Szpital świętej Trójcy dla piotrkowian

Stary szpital postanowiono budować w roku 1850. Inicjatorem była piotrkowska Rada Szczegółowo-Opiekuńcza, a część funduszy pochodziła z datków publicznych i zapomogi rządowej. Nowy gmach miał zastąpić szpitalik miejski mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu i noszący imię św. Trójcy. Piętrowy budynek stanął na gruntach miejskich na obszarze Żydowskiego Miasta.

reklama

Po roku budowy gotowy obiekt został poświęcony uroczyście w 1852 roku.  W szpitalnej kaplicy umieszczono wykonany przez Petzolda obraz "Św. Trójca". Ostateczny kosztorys wyniósł ostatecznie 27 tysięcy rubli. Budynek zlokalizowany przy ówczesnej ulicy Nowowarszawskiej, obecnie Wojska Polskiego, miał 50 łóżek, a dla ubogich 20.

W okresie międzywojennym liczbę łóżek szpitalnych zwiększono do 120, a sam szpital znalazł się wówczas pod zarządem Związku Celowego Magistratu i Powiatowego Związku Komunalnego. Utrzymywał się z opłat za leczenie.

reklama

Stary szpital w Piotrkowie już nie przyjmuje pacjentów

Po drugiej wojnie światowej utworzono tu szpital miejski. W połowie lat sześćdziesiątych wybudowano nowy szpital przy ulicy Rakowskiej. Budynekprzy Wojska Polskiego z czasem stracił swoją rolę. Szpitalne oddziały z niego wyprowadzono, a  budynek szpitala św. Trójcy przy ul. Wojska Polskiego 2 został własnością miasta.

W 2019 roku został poddany remontowi i przebudowie. Wspólnie z samorządem miejskim remontem zajęły się władze wojewódzkie. A w budynku znalazło się miejsce właśnie dla instytucji wojewódzkich. Siedzibę ma  w nim m.in. Biblioteka Pedagogiczna oraz Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Remont kosztował około 7 mln zł.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama