11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w lesie pod francuskim Compiègne podpisano rozejm pomiędzy państwami ententy a Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową. Zanim do tego doszło, przez ponad cztery lata trwały walki, a w Piotrkowie Trybunalskim pojawiały się to wojska niemieckie, to rosyjskie. Oto jak zapisały się lata pierwszej wojny światowej na fotografiach z Piotrkowa.
Pierwsza wojna światowa rozpoczęła się od wypowiedzenia wojny Serbii przez Austro-Węgry 28 lipca 1914 roku. Następnie 1 sierpnia Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. 3 sierpnia Francja i Niemcy znalazły się w stanie wojny, a 4 sierpnia do wojny z Niemcami dołączyli Brytyjczycy. Sojusz zwany Ententą (entente cordiale, czyli serdeczne porozumienie), zrzeszał Wielką Brytanię, Francję i Rosję. Po drugiej stronie blok sojuszniczy tworzyły Austro-Węgry i Niemcy.
Na terenie Piotrkowa w roku 1914, w pierwszych miesiącach wojny kilkakrotnie zmieniał się okupant. Na przemian miasto opanowywały wojska niemieckie i ponownie rosyjskie. Ostatecznie w grudniu 1914 roku miasto zostało zajęte przez wojska austriackie. Ta okupacja Piotrkowa trwał niemal do końca wojny.
Przed I wojną światową Piotrków był stolicą jednej z najbardziej uprzemysłowionych i najbogatszych guberni rosyjskiego imperium. Miasto miało wówczas około 40 tys. mieszkańców.
11 sierpnia z miasta ewakuują się carscy urzędnicy, a 13 sierpnia Piotrków opanowują wojska niemieckie. Ale już 27 sierpnia miasto zdobywają oddziały rosyjskie, a 29 sierpnia Rosjan wypiera pruski oddział.
Z kolei 10 października do miasta wkracza szwadron ułanów Władysława Zygmunta Beliny-Prażmowskiego, czyli 1 Pułk Ułanów Legionów Polskich. 30 października Rosjanie ponownie wypierają Niemców. 2 listopada 1914 roku Niemcy przeprowadzają nalot bombowy na miasto. W dniach 15 i 16 grudnia rozpoczyna się atak wojsk austriackich. Wojska cesarsko - królewskie zajmują Piotrków.
W 1915 roku umiejscowiono w Piotrkowie siedzibę Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego i Centralnego Biuro Werbunkowe Legionów Polskich. Tutaj zostaje zlokalizowana Naczelna Komenda Armii i Komenda Grupy Legionów, bataliony uzupełniające, Magazyny Umundurowania i Broni oraz Pomocniczy Komitet Wojskowy organizujący społeczne zbiórki na cele obronne. 21 marca 1915 roku na Rynku uroczysty raport składają oddziały Legionów. Centralne Biuro Werbunkowe zostaje przeniesione do Warszawy w 1917 roku.
W dniach 14-16 października 1918 roku w Piotrkowie odbywa się masowa manifestacja zorganizowana przez członków PPS pod hasłami usunięcia okupanta, zniesienia Rady Regencyjnej i uwolnienia Józefa Piłsudskiego. A od 2 do 5 listopada 2018 roku w mieście odbywa się rozbrojenie okupantów austriackich.
Jak tworzyło się państwo polskie?
11 listopada 1918W wagonie kolejowym w lesie pod francuskim Compiègne podpisano rozejm pomiędzy państwami ententy a Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową. Pozbawiona autorytetu Rada Regencyjna postanawia oddać Piłsudskiemu władzę nad tworzącym się wojskiem. W Poznaniu działający od 1916 roku tajny Centralny Komitet Obywatelski (grupujący stronnictwa o charakterze narodowym i ludowym), zmienił nazwę na Naczelną Radę Ludową i ogłosił się reprezentantem polskich interesów w Wielkopolsce.
14 listopada 1918
Rada Regencyjna zdecydowała się na oddanie Józefowi Piłsudskiemu władzy cywilnej.
18 listopada 1918
Józef Piłsudski powołał koalicyjny rząd na czele z socjalistą Jędrzejem Moraczewskim.
22 listopada 1918
Wydany został dekret o władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej, w myśl którego Polska stała się republiką. Do czasu zwołania Sejmu Ustawodawczego pełną władzę w państwie sprawować miał Tymczasowy Naczelnik Państwa, który to urząd objął Józef Piłsudski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.