reklama

Piotrków Trybunalski miał swoje widokówki. Tak się kiedyś wysyłało wiadomości do znajomych [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrków Trybunalski miał swoje widokówki. Tak się kiedyś wysyłało wiadomości do znajomych [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
40
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKartki pocztowe służyły nie tylko do prowadzenia korespondencji, ale także do poinformowania o miejscu, w jakim się chwilowo przebywa. Powszechną praktyką jeszcze 30 lat temu było posyłanie do rodziny i znajomych widokówek z wakacji. Kartki służyły do tak zwanej otwartej korespondencji, bo treść zaadresowaną do osoby, do której ją nadano mógł przeczytać każdy.
reklama

Kartka pocztowa, zwana także widokówką, to po prostu prostokątna, kartonowa kartka, na której można było napisać kilka zdań i opatrując znaczkiem pocztowym, wysłać bez koperty. Zwykle kartka na odwrocie miała zdjęcie czy widoczek z  miejscowości. Popularne były w Polsce przez ponad sto lat. Zastąpiła je komunikacja elektroniczna. Zostało jednak w archiwach sporo pocztówek czy widokówek. Również Piotrków Trybunalski ma ugruntowaną tradycję pocztówkarską. Działało tu kilka wydawnictw.

Nazwa "pocztówka" ma już ponad 120 lat. Twórcą słowa "pocztówka" jest pisarz Henryk Sienkiewicz, który zgłosił je w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną w 1900 roku.

reklama

Pocztówki z Piotrkowa mają już nawet ponad sto lat. Pierwsze powstały w księgarni Adolfa Pańskiego, który postanowił wydawać własne pocztówki z widoczkami z miasta. Pochodzą z lat 1897-1901. Z tego samego okresu pochodzą też pocztówki sygnowane T. Piętka.

Przed pierwszą wojną światową wydawcą piotrkowskich pocztówek był także był L. Soczek. Wśród jego pocztówek znajdują się między innymi takie, które pokazują pierwsze kolaże fotografii ulic Piotrkowa.

W okresie II Rzeczypospolitej pocztówki wydawały m.in. Księgarnia Dobrzańskiego, Księgarnia Polska, Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych Ruch, Piotrkowskie Towarzystwo Krajoznawcze.

Najpopularniejszymi widokami pokazującymi Piotrków Trybunalski na pocztówkach były zazwyczaj stacja kolejowa, gimnazjum, kościół ewangelicki. Popularny widok na pocztówkach to także ul. Słowackiego czy Krakowskie Przedmieście, jak również klasztor dominikanek i  siedziba Archiwum Państwowego w Piotrkowie, czyli dawna Wielka Synagoga w Piotrkowie Trybunalskim.

reklama

Miasto z bogatą historią. Jest co pokazać

Dokładna data uzyskania praw miejskich przez Piotrków nie jest znana. Pierwsza pisana wzmianka o Piotrkowie pochodzi z 1217 r. i pochodzi z przywileju księcia krakowskiego, który potwierdza wyrok sądu książęcego, korzystny dla klasztoru cystersów w Sulejowie. Najstarsza wzmianka nazywająca Piotrków miastem pochodzi z 1313 r. , ale najstarszym dokumentem mówiącym wprost o prawach miejskich Piotrkowa jest dokument wystawiony przez Władysława Jagiełłę w 1404. Potwierdza wcześniejsze dokumenty lokacyjne, które zostały zniszczone w pożarze.


Piotrków to miasto lokacyjne z rynkiem i odchodzącymi od niego ośmioma ulicami, umiejscowione między rzeczkami Strawa i Strawka. Otrzymało formę nieregularnego wieloboku o wymiarach około 300 na 350 m. Powierzchnia miasta wynosiła około 8 ha. W mieście zastosowano szachownicowy układ ulic, charakterystyczny dla późnego średniowiecza.

reklama

Legenda przypisuje założenie miasta, żyjącemu w I połowie XII wieku, możnowładcy Piotrowi Duninowi zwanemu Włostowicem, który pokutując za czyn nierycerski, miał w Polsce wybudować 77 kościołów, w tym najstarszy kościół w Piotrkowie pod wezwaniem św. Jakuba. To od jego imienia ma pochodzić patronimiczna nazwa miasta, której drugi człon: Trybunalski został nadany w czasach nowożytnych dla upamiętnienia Trybunału Koronnego.

Upadek miasta przyniosły klęski żywiołowe i skutki wojen ze Szwecją toczonych w XVII i początkach XVIII wieku. Wielki pożar we wrześniu 1786 roku zniszczył barokową zabudowę Starego Miasta, które odbudowane w początkach XIX wieku, zachowało tylko średniowieczny układ urbanistyczny i zabytkowe kościoły.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama