reklama

Obecny Instytut Zdrowia to dzieło piotrkowskiego architekta. Budynek przy Wojska Polskiego 77 ma swoją historię

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obecny Instytut Zdrowia to dzieło piotrkowskiego architekta. Budynek przy Wojska Polskiego 77 ma swoją historię - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek przy ulicy Wojska Polskiego 77 współcześni piotrkowianie znają jako siedzibę Instytutu Zdrowia Medicall. Pierwotnie jednak budynek zajmowały Bank Włościański i Izba Skarbowa. To kolejny w mieście obiekt zaprojektowany przez miejscowego architekta Feliksa Nowickiego.
reklama

Budynek pod adresem Wojska Polskiego 77 w Piotrkowie, to obecnie siedziba przychodni zdrowia. Wprowadziła się do niego w 2006 roku. Dawnej jednak obiekt miał zupełnie inne przeznaczenie. To dawna siedziba piotrkowskiej filii Banku Włościańskiego i Izby Skarbowej. Budowla wyróżnia się z otoczenia swoją skalą, majestatycznością oraz klasycznym charakterem.

Budynek został wybudowany w 1877 roku, a zaprojektowany został przez architekta guberni piotrkowskiej, Feliksa Nowickiego. Feliks Nowicki urodził się w Piotrkowie w 1840 roku. Architekt zmarł 31 maja 1920 roku w Piotrkowie. Był absolwentem Gimnazjum Rządowego Męskiego, znanego dziś jako I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, oraz wychowankiem Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Był głównym architektem guberni piotrkowskiej. Przez trzydzieści pięć lat projektował i budował w Piotrkowie, ale także w Łomży.

reklama

W Piotrkowie jago autorstwa są między innymi gmach dawnego Towarzystwa  Dobroczynności dla Chrześcijan przy ulicy Wojska Polskiego 75, który wzniesiono w 1889 roku. Inne budynki autorstwa najsłynniejszego piotrkowskiego architekta czasów gubernialnych to także stojący przy Alei 3 Maja 12 budynek Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących Miasta Piotrkowa, czyli współczesna siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. Zaprojektował także słynną modernistyczną willę Wanda przy ulicy Dąbrowskiego.

Gmach przy Wojska Polskiego 77 został zaprojektowany przez architekta na planie zbliżonym do litery E, z dwoma ryzalitami w skrajnych osiach i pseudoryzalitem w części środkowej. Ryzalit to sposób ukształtowania bryły budynku polegający na wyprowadzeniu jej części do przodu względem reszty elewacji.

reklama

Ryzality podkreślone zostały szczytami o bogatej dekoracji. Dwa skrajne przybrały kształt wycinka koła z rollwerkiem umieszczonym w centrum. Rollwerk, czyli ornament kartuszowo-zwijany, pochodzi z Włoch, gdzie pojawił się w latach 20. XVI wieku, a następnie przez Niderlandy trafił do Polski na przełomie XVI i XVII stulecia. Ten typ detalu przybiera postać kartusza lub tarczy rozszerzonej o wywijane elementy, jakby ukształtowane ze skręconej taśmy blaszanej. W tym wypadku został on wzbogacony o gałęzie lauru z wstęgami oraz pierzaste liście akantu.

Po bokach widać charakterystyczne detale w kształcie „sowich uszu”. To naszczytnik, czyli akroterion. Detal ten pochodzi z architektury starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie był używany w zwieńczeniach świątyń i reprezentacyjnych gmachów publicznych. Zazwyczaj ozdabiał szczyt i boczne narożniki dachu. Przy Wojska Polskiego 77 zastosowano dekoracje zbliżone do kształtu liścia palmy.

reklama

Zdobienia budynku znanego architekta, to przykład stylu historyzmu i eklektyzmu, czyli stylów dominujących w drugiej połowie XIX wieku.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama