Legendarne kino "Hawana" w Piotrkowie otwarte zostało z pompą 22 lipca 1963 roku. Budynek był jednym ze sztandarowych przykładów piotrkowskiego modernizmu. Jak wiele pochodzących z lat 60. XX wieku miał prostą bryłę złożoną z geometrycznych kształtów i ogromne przeszklenia, dzięki którym sprawiał wrażenie otwartego dla przechodzących ulicą.
Kino "Hawana" w Piotrkowie wyświetlało filmy jeszcze do 2009 roku. Po zmianie ustrojowej po 1989 roku stało się częścią sieci kin "Helios". Nie zdołało się jednak utrzymać. Budynek ostatecznie wyburzono w 2016 roku, a następnie w jego miejsce zbudowano nowy. Inwestor nazwał go Hawana Centrum i powołuje się na historię tego miejsca.
Oddano ponad 60 lat temu do użytku pierwsze w Piotrkowie kino panoramiczne "Hawana" zaprojektowali architekci modernizmu Stefania Wielądek oraz Mieczysław Jeliński. Duet zaprojektował kilka innych, podobnych budowli w Warszawie. To między innymi warszawskie kino "Sawa" oraz "Atlantic".
Piotrkowska "Hawana" wybudowana została w centrum miasta w parku śródmiejskim. Na owe czasy kino było jednym z najnowocześniejszych. Sala kinowa była klimatyzowana, a jednocześnie mogło uczestniczyć w seansie 600 widzów.
Zaczęło się od kina kubańskiego
Pierwszy seans w "Hawanie" to kubańska produkcja „Śmierć najeźdźcom” z 1961 roku. Film dokumentalny o inwazji wojsk USA na Kubę wyświetlono przy udziale sekretarza ambasady Kuby w Polsce Ivana Pereza. Dokonał przecięcia wstęgi podczas otwarcia obiektu. Drugi obraz to enerdowski film fabularny, dreszczowiec wyreżyserowany przez Kurta Maetziga „Lot kapitana Loya”.Pierwszym filmem pokazywanym w Hawanie masowej publiczności był „Ostatni kurs”, kryminał Jana Batorego. Kino zakończyło swoją działalność w 2009 roku, a ostatnim filmem, jaki mogli obejrzeć piotrkowianie w "Hawanie" był „Dystrykt 9”. Ostatni seans odbył się 5 listopada 2009 roku o godz. 20.30.
"Hawana" nie przetrwała próby czasu
Budowa kina "Hawana" kosztowała 12 mln złotych. Wzniesione zostało przez Piotrkowskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Nazwa dla obiektu został wybrana w konkursie zorganizowanym przez Wojewódzki Zarząd Kin oraz Wydziału Kultury dla Miasta i Powiatu. Konkurs rozstrzygnięto na początku 1963 roku. Nagrodę wygrał Zbigniew Pietrasik zamieszkały w Alejach Bieruta 10 w Piotrkowie.W latach 80. XX wieku w "Hawanie" urządzano „Dni Filmu Radzieckiego”, a w latach 90. XX wieku festiwal „Konfrontacje” prezentujący kino niezależne. Publiczność w "Hawanie" słuchała także koncertów. Występował tu Krzysztof Krawczyk, Andrzej Zaucha, a także zespoły Vox i Wilki.
W 1999 roku w Hawanie odbyła się polska premiera filmu „Jakub kłamca”. Główną rolę gra w nim Robin Williams, a zdjęcia kręcono w Piotrkowie.
Modernistyczny budynek zakończył ostatecznie żywot w 2016 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.