Kaplica Matki Bożej Różańcowej jest o kilka wieków młodsza od kościoła, którego jest częścią. Kościół o. dominikanów, którzy przybyli do Piotrkowa w 1319 r. został wzniesiony z fundacji królewskiej. Kamień węgielny położono w 1331 r. z polecenia Władysława Łokietka.
Kaplicę natomiast wybudowano w XVII wieku. W 1624 r. z fundacji Stanisława Jaxy Bykowskiego, kasztelana konarskiego, łęczyckiego, starosty i wojewody sieradzkiego wzniesiona została od strony północnej kościoła Świętego Jacka i Świętej Doroty.
ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowski cyklodrom na Budkach. Był jedną z największych atrakcji miasta w XIX wieku [ZDJĘCIA]
Kaplica Matki Boskiej Różańcowej powstała przez zaadaptowanie na ten cel pomieszczeń klasztornych. W poł. XVII w. przyozdobiono ją sztukateriami ze scenami figuralnymi. Kaplica przykryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami, na którym widnieje dekoracja wykonana z białego stiuku. Płaskorzeźby o tematyce z części Radosnej Różańca Świętego przedstawiają: ofiarowanie w świątyni, Boże Narodzenie, Nawiedzenie świętej Elżbiety, a także Daniela w jaskini lwów.Ołtarz główny pw. Matki Bożej wykonany w stylu rokokowym pochodzi z końca XVIII wieku. W nim renesansowy, malowany na miedzianej blasze obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z II połowy XVI wieku, przykryty barokową srebrną sukienką ze złoceniami. Został ukoronowany w XVII wieku.
Pod obrazem umieszczono 13 metalowych, trybowanych plakietek wotywnych pochodzących z XVII wieku, które przedstawiają sceny z życia Chrystusa i Małki Bożej. Na ścianach, a także pomiędzy lunetami, widnieją herby szlacheckie i gmerki mieszczańskie.
Po przeciwnej stronie ołtarza głównego kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajdują się dwa ołtarze boczne pw. św. Jacka i św. Mikołaja, oba pochodzące z II połowy XVIII wieku o stylizacji rokokowej. Krucyfiks pochodzi z XVI w.
ZOBACZ TAKŻE: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]
Kościół Świętego Jacka i Świętej Doroty w Piotrkowie Trybunalskim
Kościół Świętego Jacka i Świętej Doroty w Piotrkowie Trybunalskim to budowla należąca do zespołu klasztoru dominikańskiego przy ul. Wojska Polskiego. Budowla gotycka wzniesiona została po okresie najazdów krzyżackich. To budynek gotycki, przekształcony w XVII i XIX w.Według przekazów, zespół klasztorno-kościelny powstał z inicjatywy Władysława Łokietka. Fundacja miała mieć związek z dziękczynieniem za zwycięską dla Polaków bitwę przeciwko Krzyżakom pod Płowcami w 1331 roku. Według części historyków klasztor powstał dopiero w czasach Kazimierza Wielkiego, około 1340 roku. A budowa mogła przedłużyć się aż do 1370 r. Pierwsza pewna pisemna wzmianka na temat istnienia konwentu, znajdująca się w aktach dominikańskich kapituł prowincjonalnych, pochodzi dopiero z 1466 roku.
Po kasacie zakonu dominikanów w 1864 r. kościół zamieniono na diecezjalny. Przed 1879 r. przeprowadzono remont obiektu podwyższono i rozszerzono nawy boczne, wieżyczkę na sygnaturkę przebudowano w stylu neorenesansowym, przy kruchcie, w narożniku południowo-zachodnim wzniesiono kostnicę. Parafię utworzono tu w 1923 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.