reklama

Kamienica przy Rwańskiej 6 w Piotrkowie. Wybudowana z myślą o ewangelickiej plebanii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Rwańskiej 6 w Piotrkowie. Wybudowana z myślą o ewangelickiej plebanii [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaDom przy ul. Rwańskiej 6 to zabytkowy budynek na piotrkowskim Starym Mieście. Obiekt należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Piotrkowie. Kamienica pochodzi z 1855 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.
reklama

Budynek przy ul. Rwańskiej 6 swój obecny wygląd zyskał dopiero w połowie XIX wieku. Powstał jako plebania parafii ewangelickiej obok kościoła, jaki przejęła po kasacie zakonu pijarów. Budowa zakończyła się w 1855 r. Ponownie trafił do piotrkowskich ewangelików w latach 90. XX wieku.

Ulica Rwańska zmieniła swój charakter na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy wzniesiono tu kościół pijarów wraz z klasztorem i budynkami kolegium. Po kasacie zakonu wzniesiony przez zakon kościół przejęła gmina ewangelicko-augsburskia. Wkrótce postanowiono obok wybudować plebanię. Dokonał tego ks. Leopold Otto w latach 1850-1855.

reklama

Działka przy Rwańskiej od pijarów 

Najpierw w 1830 ewangelicy dokupili od księży pijarów działkę sąsiadującą z kościołem z przeznaczeniem na mieszkanie pastora.

Pierwotnie budynek był dwukondygnacyjny, bez nadbudowy widocznej od ul. Rwańskiej. Na parterze aż do 1939 roku mieściła się szkoła ewangelicka. Założono ją w 1851, a prowadzona była przez Bogumiła Rondthalera.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piotrkowie Trybunalskim należy do diecezji warszawskiej. Mieści się przy ulicy Rwańskiej. W 2018 parafia liczyła około 100 wiernych.

reklama

Kamienica przeznaczona na ewangelicką plebanię 

Kamienica w zachodniej pierzei ul. Rwańskiej ścianą południową przylega do kościoła ewangelickiego. Budynek ma cechy stylu klasycystycznego. Stoi na planie prostokąta. Kamienica jest podpiwniczona, dwukondygnacyjna z użytkowym poddaszem.

Budynek jest murowany z cegły ceramicznej. W elewacji zachodniej, od podwórza, wzdłuż ściany, na obu kondygnacja są drewniane balkony oparte na słupach. Balustrady balkonów z ozdobnie wycinanych desek.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Znajduje się też w gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama