Z archiwalnych planów miasta wynika, że budynek pod obecnym adresem 3 Maja 20 powstał pod 1875 roku. W późniejszym czasie dobudowano skrzydło południowe. Zachowały się archiwalne rysunki kamienicy z roku 1898 zawierające widok elewacji, przekrój oraz rzuty budynku.
Przed wojną kamienica należała do rodziny Syców, prawdopodobnie pochodzenia niemieckiego. W budynku prowadzony był zakład masarski z wejściem od strony ul. Jagiellońskiej. Następnym właścicielem budynku był Edward Keil, po śmierci którego w roku 1939 nieruchomość tytułem spadku przeszła na własność trojga dzieci i żony zmarłego.
Z roku 1949 pochodzi zapis w księdze wieczystej o nabyciu połowy nieruchomości przez rodzinę Wachowicz. Od 1997 r. kamienica ma prywatnych właścicieli. Budynek ma lokale usługowe, a na wyższych kondygnacjach mieszczą się lokale mieszkalne.
ZOBACZ TAKŻE: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]
Styl zachowany, ale detale architektoniczne usunięto
Kamienica zbudowana została w stylu eklektycznym. Pierwotnie miała bogatszą oprawę architektoniczną elewacji frontowych. Narożnik południowo-zachodni zwieńczony był ozdobną attyką, natomiast naroża budynku flankowały niewielkie gazony.Wszystkie otwory okienne posiadały ozdobną oprawę architektoniczną otwory okienne trzeciej kondygnacji, obecnie pozbawione detalu, oprawione były niegdyś profilowaną opaską z uszakami z ozdobnym kluczem w obrębie nadproża.
Budynek zlokalizowany jest w zwartej zabudowie pierzei Alei 3-go Maja. Jest to budynek narożny wzniesiony w pierzei wschodniej na prostokątnej parceli u zbiegu ulic: Aleje 3 Maja i ul. Jagiellońskiej.
Budynek sąsiaduje od północy z dwupiętrową kamienicą mieszkalną przy alei 3 Maja 18, od wschodu z częściowo zabudowaną działką nr 15.
Budynek murowany z cegły ceramicznej. Budynek założony na rzucie nieregularnym zbliżonym do litery L ze ściętym narożnikiem południowo-zachodnim i z ryzalitem od strony wschodniej z sienią przelotową na parterze. Budynek trójkondygnacyjny: wysokie podpiwniczenie, parter i dwa piętra, ze strychem gospodarczym, przykryty dwuspadowym dachem.
ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowski cyklodrom na Budkach. Był jedną z największych atrakcji miasta w XIX wieku [ZDJĘCIA]
Aleje 3 Maja w Piotrkowie
Aleje 3 Maja to dawniej al. Aleksandra, al. Aleksandrowska, ul. Dolna, Lindenalee, al. Lipowa, al. 3 Maja, al. Nowoprojektowana, al. Szkolna, al. Bieruta. Ulica została wytyczona około 1873 r. dla poprawienia układu komunikacyjnego Piotrkowa. Chodziło o połączenie centrum miasta z jego południowymi rejonami, m.in. z nową kolejową stacją towarową.Otrzymała formę szerokiej alei spacerowej, wzdłuż której posadzono rzędy kasztanowców i klonów. Plan techniczny ulicy opracowano w 1868 r., w 1870 r. obsadzono ją drzewami, a w 1874 roku ulica otrzymała żwirową nawierzchnię. Chodniki Aleksandryjskiej wybrukowano dopiero w 1901 r. Prace brukowe ulicy prowadzono w latach 1921-22.
Przy ulicy zaczęły powstawać reprezentacyjne budowle w latach 90. XIX wieku. Powstało wówczas większość kamienic o wystawnych elewacjach i luksusowych mieszkaniach do wynajęcia.
Na początku XX wieku powstało tu kilka budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Stowarzyszenia wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących miasta Piotrkowa (1911 r.), Budynek Izby Skarbowej i Kasy Gubernialnej (1913 r.). W 1929 r. oddano do użytku budynek Kasy Chorych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.