Kamienica została wybudowana w II połowie XVIII wieku. To część zabudowy Starego Miasta i charakterystyczny obiekt na placu Stefana Czarnieckiego. Budynek należał pierwotnie do Węgrzyna Janiszewskiego. Jej następnymi właścicielami była grecka rodzina, która sprowadziła się do miasta i przybrała nazwisko Grabowscy. Zajmowali się handlem winem. Na przełomie XVIII i XIX w. mieściła się tutaj pierwsza w Piotrkowie prawosławna kaplica pw. Wszystkich Świętych.
Powstanie parafii prawosławnej w Piotrkowie związane jest z grupą Greków, która przybyła do Piotrkowa z Macedonii w połowie XVIII wieku. Król Stanisław August zezwolił na otwarcie w 1788 prawosławnej kaplicy na strychu kamienicy Grabowskich przy obecnym placu Czarnieckiego, dawnej ulicy Krótkiej.
W drugiej połowie XIX w. w budynku mieściła się cukiernia z piecami w piwnicach. Współcześnie w kamienicy mieści się piotrkowski oddział PTTK, a także lokale usługowe.
Zabudowa starego miasta i plac Stefana Czarnieckiego
Staromiejski układ urbanistyczny Piotrkowa sięga początkami średniowiecznej lokacji, ale zabudowa jest znacznie późniejsza. W obrębie rynku można obejrzeć około 140 kamienic o ciekawej architekturze. Po pożarze w 1835 r. przebudowano domy w stylu klasycystycznym. Wewnątrz niektórych zachowały się sklepienia kolebkowe, ślady podcieni, sklepione piwnice, sienie i belkowane stropy.
Kamienica Grabowskich przy placu Czarnieckiego 10 to zabytkowa kamienica z XVIII wieku. W trakcie pożaru Piotrkowa w 1786 roku należała do nielicznych nieuszkodzonych budynków. W 1808 roku na działce znajdowały się dwa obiekty – kamienica frontowa kryta gontem oraz tylna, kryta dachówką. Przed rokiem 1871 piętrowa była tylko wschodnia część budynku, zaś według informacji z 1871 roku piętrowa była już cała kamienica.
Kamienica Grabowskich z XVIII wieku
Obecny budynek ma dwie kondygnacje. Front skierowany jest do placu Czarnieckiego, zaś bok do Rynku Trybunalskiego. Dom zbudowany jest z cegły, zaś dach pokrywa dachówka ceramiczna. Na fasadzie znajdują się dobrze zachowane dekoracje stiukowe w postaci obramowań okiennych oraz korynckich pilastrów. Sztukateria na parterze fasady nosi cechy stylu rokoko, zaś na piętrze – klasycyzmu.
W połowie XVIII w. nieruchomość należała do Marianny z Kochanowskich Pieściochowej. Kolejnymi właścicielami budynku była m.in. rodzina greckiego pochodzenia o przybranym nazwisku Grabowski. Od 1910 roku nieruchomość należała do rodzina Sokołowskich. W 1972 roku obiekt został zakupiony przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Michała Rawity Witanowskiego w Piotrkowie.
Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków oraz gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.