reklama
reklama

Jest jedyny w całym województwie łódzkim. Do czego służył pręgierz w Piotrkowie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Jest jedyny w całym województwie łódzkim. Do czego służył pręgierz w Piotrkowie? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienny słup na środku Rynku Trybunalskiego w Piotrkowie to pręgierz, czyli narzędzie katowskie, przy pomocy którego stosowano kary wobec skazanych za niektóre przestępstwa. Wiązano do niego skazanych na publiczną hańbę. Obiekt w Piotrkowie to replika, ale wiadomo, że oryginał stał przed Ratuszem co najmniej od 1578 roku.
reklama

Kogo sądy miejskie skazały na publiczną hańbę, tego wiązano do miejskiego pręgierza na Rynku. Ten piotrkowski to jedyne takie urządzenie w województwie łódzkim. W Piotrkowie Trybunalskim nie zachował się zabytkowy pręgierz, a jedynie jego podstawa. Narzędzie kaźni istniało na miejskim placu już w czasach Trybunału Koronnego. 

Odtworzono pręgierz w 1996 roku z inicjatywy muzealnika i miejskiego aktywisty Piotra Gajdy. Obelisk stał na Rynku Trybunalskim do 2005 roku, gdy został zniszczony przez samochód, którego kierowca nie zauważył słupa podczas cofania. Pręgierz po tym wypadku odtworzono.

ZOBACZ TAKŻE: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]

Jest jedyny w całym województwie łódzkim

Pierwotnie pręgierz w Piotrkowie istniał już w czasach, gdy w mieście obradował Trybunał Koronny powołany Konstytucja Sejmową 3 marca 1578 roku. Ten sąd raczej jednak na kary wykonywane przy pręgierzu nie skazywał.

reklama

Był rodzajem sądu najwyższego, do którego wnoszono odwołania od wyroków niższych instancji, w zasadzie jedynie dla stanu szlacheckiego.

Pręgierz to słup stojący przeważnie przed ratuszem dawnych miast, służący do wymierzania kar. Także w Piotrkowie ustawiono go koło ratusza. Pręgierze powszechne zastosowanie miały w XVI w.

ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowski cyklodrom na Budkach. Był jedną z największych atrakcji miasta w XIX wieku [ZDJĘCIA]

Dla  skazanych na publiczną hańbę

Do pręgierza wiązano oszustów i skazanych na hańbę publiczną, chłostę lub tak zwane wyświecenie, czyli wygnanie z miasta. Pręgierze znacząco podnosiły rangę i prestiż miasta. Na ustawienie słupa trzeba było mieć zgodę króla, książęcą lub arcybiskupią. 

Pręgierze generalnie miały około pół metra średnicy i około 4 m wysokości. To kolumny o wyodrębnionej bazie, owalnym trzonie. Na wysokości około 2 m powinny być zamontowano dwa metalowe pierścienie do wiązania rąk, natomiast na wysokości około 10 cm od podestu dwa kolejne pierścienie do krępowania nóg. 

Karę pręgierza stosowano między innymi za naruszenie obyczajów, fałszerstwa, zawyżanie cen, stręczycielstwo oraz udostępnianie domów do uprawiania nierządu. A można było przy pręgierzu wystawić skazanego na widok publiczny, wychłostać, napiętnować, albo obciąć ręce, uszy lub nos. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo