reklama

Historyczny Festyn róż w Piotrkowie. Tak się bawiono w 1918 roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historyczny Festyn róż w Piotrkowie. Tak się bawiono w 1918 roku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaW okupowanym jeszcze przez wojska austriackie Piotrkowie, w czerwcu 1918 roku zorganizowano wielki festyn. W parku im. Księcia Poniatowskiego odbyło się wydarzenie, które miało charakter charytatywny. Oto jak zachowały się wspomnienia z Festynu róż na starych fotografiach.
reklama

Festyn róż odbył się w Piotrkowie 29 czerwca 1918 roku. Wydarzenie miało miejsce jeszcze gdy trwała pierwsza wojna światowa, a miasto było pod okupacją oddziałów armii Austro - Węgier. Impreza została zorganizowana z rozmachem, a pozostały po niej fotografie i kadry filmu, jaki został wykonany na specjalne zamówienie.

Festyn był imprezą masową urządzoną na terenie nowo powstałego parku im. Księcia Poniatowskiego w Piotrkowie. Organizatorami przedsięwzięcia byli oficerowie i urzędnicy administracji cesarsko - królewskiej w mieście. Impreza miała charakter charytatywny. Chodziło o zbiórkę funduszy na rzecz instytucji dobroczynnych wojskowych oraz cywilnych, jak informowała ówczesna prasa.

Przed Festynem róż w Piotrkowie w Dzienniku Narodowym z 27 czerwca ukazała się notatka anonsująca to wydarzenie. Zapowiadano, że w programie będzie loteria fantowa z tysiącem wygranych o wartości 5 tys. koron.

reklama

Ponadto zaplanowano kabaret, śpiewanie pieśni, występy znanych artystów amatorów, kinoteatr i gondole na stawie. Do tego w parku stanąć miała karuzela, strzelnica i namiot róż, które  miała podziwiać publiczność.

Przewidzino również tańce oraz "pawilon szampański z oryginalną kapelą cyganów". Do tego zachęcano piotrkowian do udziału "wiedeńskim wyszynkiem win", jak również "wenecki most westchnień". Zapowiedziano także ognie bengalskie.

Piotrkowianie mogli kupić bilet wejścia na Festyn róż, który mieli mieć przypięty w czasie przebywania na terenie parku. Proszono także o to, by szanowano trawniki i rośliny w parku. Organizatorzy zapewniali również pomoc medyczną uczestnikom zabawy w parku.

reklama

Festyn Róż był drugim piotrkowskim wydarzeniem, jakie zostało sfilmowane. Organizatorzy specjalnie zaprosili i zakontraktowali operatora filmowego z Wiednia. Z tego filmu ocalało kilkanaście zdjęć i kilka kadrów. Czarno-białe fotografie przedstawiają uczestników festynu oraz wspomniane gondole i strzelnicę podczas festynu.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama