Biały orzeł bez korony na czerwonym tle to herb Piotrkowa, jaki został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych 8 maja 1939 roku. Herb z niekoronowanym białym orłem oznacza, że miasto było kiedyś własnością królewską. Nawiązuje do roli miasta z czasów I Rzeczypospolitej, gdy do 1567 odbywały się generalne szlachty i obradował Trybunał Koronny. Herb obowiązuje także aktualnie, choć nie zawsze takim znakiem posługiwało się miasto.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło w 1939 roku nowy herb Piotrkowa - orzeł biały ze złotymi szponami, bez korony na czerwonym tle, zwrócony w prawo. Nowy, ponieważ w okresie międzywojennym i wcześniej obowiązywał inny wzór.
Herb z basztami przejściowy
Obecny wizerunek orła pochodzi prawdopodobnie od herbu panującego księcia Władysława Łokietka. Ale znacznie dłużej używany był tak zwany herb przejściowy.Około roku 1792 r., czyli po drugim rozbiorze Polski, powstał nowy znak wyobrażał mury miejskie o trzech basztach z małym koronowanym orłem nad środkową z nich oraz otwartą bramę z literą P w środku. Rzeźbiony herb przejściowy znajduje się na wieży ciśnień.
Herb utrzymał się pod zaborem pruskim, w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Pod zaborem rosyjskim, po powołaniu guberni piotrkowskiej miasto oficjalnie nie posługiwało się herbem, ale znak otrzymała gubernia. Herb tworzyły w polu srebrnym ustawione w pas trzy czarne wrzeciona. Tarcza herbowa zwieńczona była koroną imperatorską i otoczona złotymi dębowymi liśćmi złączonymi taśmą Andrejewską.
Godło guberni opracował Rosjanin, reprezentant petersburskiej Heroldii, B. Kione. Dla miasta władze carskie zaprojektowały herb podobny do gubernialnego, ale nie wprowadziły go do użytku. Jego godło i tarcza były analogiczne do elementów w herbie guberni, ale zamiast wieńca dębowego zdobiły go dwa złote kłosy.
Królewski orzeł Piotrkowa
W 1917 r. funkcję herbu Piotrkowa ponownie przejął znak przejściowy. Historyczny herb Piotrkowa wprowadzono dopiero w maju 1939 r. Wydane 8 maja 1939 roku rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych zalegalizowało powrót niekoronowanego orła białego ze złotym dziobem w czerwonym polu. Podczas okupacji hitlerowskiej znów cofnięto się do znaku przejściowego, z tym, że znad murów miejskich usunięto orła.Po wojnie miasto znów przyjęło herb przejściowy z orłem. W 1975 roku po powołaniu województwa piotrkowskiego herb miasta stał się symbolem województwa. Dopiero podczas obchodów 400-lecia utworzenia Trybunału Koronnego w 1979 roku ostatecznie przywrócono Piotrkowowi jego historyczny herb.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.