Obecnie kamienica znana jest z tego, że istnieje tu Księgarnia Rynek Trybunalski 2. Ale pod tym właśnie adresem w sercu miasta działał Hotel Litewski. To jeden z najstarszych i najsłynniejszych piotrkowskich hoteli. Istniał w rynku blisko sto lat. Hotel Litewski przestał istnieć wraz z wybuchem II wojny światowej.
Hotel posadowiono w okazałej, dwupiętrowej kamienicy w stylu klasycystycznym z XVII wieku, przebudowanej na przełomie XVIII i XIX stulecia. Powstał w wyniku połączenia dwóch gotyckich kamienic, które spłonęły podczas pożaru w 1786 roku. Jedna należała do Naymanowicza, a druga do Maszkowskiego. W 1909 roku został nawet gruntownie odrestaurowany.
Początkowa przybytek nosił nazwę Hotelu Warszawskiego. W 1876 roku na frontowej ścianie hotelu umieszczono nowoczesne latarnie, które oświetlały zarówno wejście do hotelu, jak i cały Rynek. Z kolei w 1896 roku przed hotelem pojawił się postój dorożek. Hotel Litewski miał dla gości 19 pokoi.
Skład win, sala teatralna, restauracja
W latach działalności Hotelu Litewskiego na parterze kamienicy, w narożnych pomieszczeniach u zbiegu Rynku i ulicy Sieradzkiej, mieścił się słynny na całe miasto Skład Win i Towarów Kolonialnych Zalewskiego. Według przekazów historycznych po umiarkowanych cenach można było kupić wyborowe wina węgierskie, francuskie, hiszpańskie, reńskie, wódki, araki oraz najprzedniejszy w całej guberni piotrkowskiej kawior.Hotel kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Pierwszym właścicielem i twórcą hotelu był Józef Michalecki. Został wystawiony na sprzedaż w 1894 roku, zaś w roku 1909, według zapisu widniejącego m.in. „Kalendarzu Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan w Piotrkowie na rok zwyczajny 1909” jako właściciel obiektu widnieje Konstantyn Kowalewski. Kilka lat później został także właścicielem Hotelu Krakowskiego. Zachowane w Archiwum Państwowym dokumenty piotrkowskiego magistratu z 1921 roku jako właścicielkę hotelu wymieniają Emilię Netzel. Zachował się także zapis, że w 1934 roku zapłaciła karę w wysokości 50 zł za uchylanie się od płacenia podatku za wynajem lokali w hotelu.
Największą sławę Hotel Litewski zyskał w drugiej połowie XIX wieku. Przez lata na drugim piętrze obiektu istniała sala widowiskową mogącą pomieścić od 150 do 200 osób, która do momentu powstania Teatru Spana w 1869 roku, służyła piotrkowianom jako sala teatralna. Występował tu m.in. słynny na cały świat czarnoskóry aktor szekspirowski Ira Aldrige. Światowej sławy tragik, odznaczony m.in. tytułem Rycerza Saksonii, Złotym Orderem księstwa Sachsem Meiningen, w Piotrkowie gościł od 16 lipca 1867 roku. Z fragmentów dziennika artysty wynika, że zarówno Piotrków, jak i sam hotel, nie zrobiły na artyście najlepszego wrażenia. Narzekał między innymi na brud w hotelu.
Na parterze hotelu mieściła się restauracja, przez lata zmieniała ona swoją nazwę jak i właścicieli, do najsłynniejszych należała „Adria” i „Cristal”. "Adria" w latach 20. XX wieku jako pierwsza w mieście zatrudniała zawodowe fordanserki. "Cristal" z uwagi na kuchnię i obsługę uznawana była za jedną z najlepszych w mieście.
Głośne próby samobójcze i fałszerze
W sali teatralnej Hotelu Litewskiego na przełomie XIX i XX wieku odbywały się również słynne bale karnawałowe Piotrkowskiego Towarzystwa Cyklistycznego. Ale najgłośniejszym wydarzeniem w dziejach Litewskiego była nieudana próba samobójcza Gabrieli Zapolskiej. To tu w jednym z pokoi w nocy z 5/6.10.1887 roku próbowała popełnić samobójstwo jeszcze jako aktorka Maria Śnieżko-Błocka. Podobno przyczyną, która doprowadziła kobietę do tak desperackiego kroku była nieprzychylna recenzja w gazecie z jej występu na deskach piotrkowskiego Teatru Spana. W 1911 roku w hotelu wykryto fabryczkę fałszywych banknotów trzyrublowych. Fałszerzy zamknęła carska ochrana.W 2000 roku Filip Bajon nakręcił we wnętrzach kamienicy część zdjęć do ekranizacji „Przedwiośnia”. Sceny kręcono w mieszkaniu na II piętrze, oznaczonego numerem 12. Powstały tam sceny rozgrywające się w mieszkaniu Buławnika (w tej roli Borys Szyc) i Lulka (Marcin Dorociński), do których z krótką wizytą wpada główny bohater opowieści Cezary Baryka (Mateusz Damięcki).
Obecnie w kamienicy działa Księgarnia Rynek Trybunalski 2, którą prowadzą Maria i Mariusz Lauksowie. Księgarze związani są z branżą od przeszło 30 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.