Aleja 3 Maja to jedna z reprezentacyjnych ulic Piotrkowa Trybunalskiego. Ma długość niespełna metrów, ale kamienice jakie tu wybudowano w stylu secesyjnym na przełomie XIX i XX wieku mają ciekawą architekturę i cenne detale.
Sama ulica została wytyczona około 1865 roku, w ramach planu porządkowania i odbudowy miasta po pożarze. Powstała natomiast w 1873. Została wybrukowana w 1921 została wybrukowana. Aleję obsadzono rzędami drzew, początkowo kasztanowcami i klonami, a następnie brzozami oraz lipami.
Ulica pierwotnie nosiła nazwę Aleksandryjskiej, potem Szkolnej i Lipowej. Po I wojnie światowej otrzymała nazwę alei 3 Maja. W okresie okupacji hitlerowskiej nosiła nazwę Lindenallee (alei Lipowej), a w latach 1952–1989 Bolesława Bieruta. Zmiana nazwy na 3 Maja, nastąpiła 28 lutego 1989 roku. Nowa nazwa oficjalnie wprowadzona została jednak od 3 maja 1989 r.
Aleja 3 Maja powstała według planu
Aleja powstała według projektu warszawskiego budowniczego Konstantego Sługockiego. Plany związane z zagospodarowanie tej części miasta powstały w 1865 r. Zgodnie z projektem Sługockiego jej szerokość wyznaczono na 51 łokci, czyli 96 i 1/3 stóp rosyjskich. Ulica początkowo w 1874 roku została tylko wyżwirowana, a gdy powstały przy niej okazałe kamienice, nawierzchnia została wybrukowana w 1921.Aleja Aleksandryjska nazywana była później aleją Szkolną, jako reprezentacyjną ulica miasta, konkurowała z dzisiejszą ulicą Słowackiego. Secesyjne kamienice wybudowane zostały na przełomie XIX i XX w. Każdy z nich, stojąca w ciągu reprezentacyjnych budowli, ma ciekawe detale architektoniczne.
Budynek pod nr 16 wyróżnia się z okolicznej zabudowy drobnym detalem. Zachowały się, co stanowi unikat w skali miasta, dekoracyjne kraty. W kamienicy przy al. 3 Maja 10 urozmaica architekturę akcent secesji: ryzality oraz loggie. Na trzeciej i czwartej kondygnacji znalazły się tutaj loggie, czyli balkony wnękowe, jakby wydrążone w bryle budynku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.