reklama

1 września 1939 w Piotrkowie Trybunalskim. Tak wyglądało zbombardowane miasto [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

1 września 1939 w Piotrkowie Trybunalskim. Tak wyglądało zbombardowane miasto [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
21
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPiotrków Trybunalski nie był pierwszym miastem zbombardowanym po rozpoczęciu II wojny światowej, ale znacznie ucierpiał podczas nalotów. Według przekazów historycznych, niemieckie lotnictwo bombardowało Piotrków niemal bez przerwy do 2 do 6 września. Miasto stanęło w ogniu.
reklama

Pierwsze bomy spadły na miasto w piątek, 1 września 1939 roku około godz. 10. W sobotę, 2 września wieczorem, po tragicznych w skutkach nalotach, rozpoczyna się exodus ludności cywilnej. W kilka dni w w Piotrkowie Trybunalskim zniszczonych zostało około 200 budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Zginęło około 150 osób.

II wojna światowa rozpoczęła się, gdy niemieckie wojska 1 września 1939 roku bez wypowiedzenia napadły na Polskę. Pierwszą ofiarą działań był Wieluń, gdzie już od godz. 4.40 samoloty Luftwaffe zbombardowały miasto. O godz. 4.45  natomiast pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte.

Piotrków w pierwszych dniach września był celem niemieckich nalotów, a miasto pogrążyło się w morzu ognia, jak wspominają świadkowie. Bombardowano stację towarową PKP, bomby spadły na pocztę, budynek Banku Polskiego i siedzibę zarządu Belgijskiej Spółki Akcyjnej Hut Szkła Emila Haeblera przy ulicy Legionów w Piotrkowie. Samoloty prowadziły bombardowanie kilku kamienic przy ul. Słowackiego i Narutowicza. Ucierpiały także koszary przy placu pofranciszkańskim.

reklama

3 września 1939 bombardowana była linia kolejowa, a także skład węgla i drewna, zabudowania Huty Szkła „Hortensja” i Fabryka Beczek przy Krakowskim Przedmieściu.

4 września 1939 w godzinach popołudniowych hitlerowcy zaczynają ostrzał artyleryjski Piotrkowa. 5 września 1939 dochodzi do ostatecznego boju o miasto. O godzinie 16 hitlerowcy wkroczyli do Piotrkowa.

Obrona przeciwlotnicza próbował prowadzić ostrzał z  piotrkowskich wież ciśnień: kolejowej oraz przy ulicy Słowackiego, obrona przeciwlotnicza prowadzi ostrzał niemieckich samolotów.

W dniach 4-6 września 1939 r. rozegrała się bitwa Pod Piotrkowem. Jednostki polskie 5 września wieczorem rozpoczęły odwrót na wschodni brzeg Pilicy, w rejonie lasu Brudzewice. 5 września wojska niemieckie wkroczyły do Piotrkowa. 6 września rozpoczęła się niemiecka okupacja.

reklama

Zdjęcia pochodzą z serwisu fotopolska.eu oraz profilu FB / Z Binkowa Grzegorz

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama