reklama

1 maja w Piotrkowie Trybunalskim na starych fotografiach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

1 maja w Piotrkowie Trybunalskim na starych fotografiach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
44
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia W Piotrkowie Trybunalskim 1 maja obchodzono Święto Pracy szczególnie hucznie w czasach, gdy miasto było stolicą województwa. Jeszcze w latach 80. w pochodach szli pracownicy piotrkowskich zakładów, uczniowie szkół, górnicy z Bełchatowa. Oto jak zachowało się to święto na fotografiach.
reklama

Większość z fotografii wykonał Janusz Dybkowski w latach 1985-1989. Kilka pochodzi lat 60. Fotografie ocalił i zrekonstruował cyfrowo Marcin Kołodziejczyk, piotrkowski fotografik.

Obchody Święta Pracy miały charakter powszechny. Uczestnictwo w pochodzie organizowanym często było obowiązkowe. Oprócz tego organizowano festyny i zawody sportowe. Po 1989 roku Święto Pracy straciło na znaczeniu. Pozostało dniem wolnym od pracy, ale pochody odeszły w niepamięć.

Skąd się wzięło święto 1 maja?

1 maja, jako Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, został ustanowiony podczas kongresu II Międzynarodówki Socjalistycznej, odbywającego się w Paryżu w 1889 roku. Upamiętniono strajki robotników z Chicago z pierwszych dni maja 1886 roku. Tysiące pracowników wyszły wówczas na ulicę, domagając się godziwych warunków pracy i płacy. Strajki zostały brutalnie stłumione przez policję.

Święto Pracy obchodzono od 1890 roku w wielu krajach całego świata. Organizowane demonstracje i pochody, jako wydarzenia związane z ruchem socjalistycznym często postrzegane były jako rewolucyjne, w związku z czym niepożądane i nietolerowane przez władze państwowe.

1 Maja obchodzony w PRL

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dopiero w 1950 roku uznano 1 maja za święto państwowe i dzień wolny od pracy. Władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zmieniły ten dzień w jedno z najważniejszych propagandowych wydarzeń w roku, mający przyćmić obchody kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3-go Maja 1791 roku, a także ustanowione w 1920 roku kościelne święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Kościół Katolicki w 1955 roku ogłosił 1-go Maja dniem świętego Józefa rzemieślnika, nadając tej dacie religijną wymowę.

Obecnie Święto Pracy, ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja to trzydniowa majówka, która stała się jednym z najpopularniejszych terminów wypoczynku w roku.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy