reklama
reklama

GIS wydał pilny komunikat. W tych popularnych produktach wykryto groźne bakterie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DD Bełchatów

GIS wydał pilny komunikat. W tych popularnych produktach wykryto groźne bakterie - Zdjęcie główne

GIS alarmuje! Nie spożywaj tych produktów, grożą poważnym zatruciem | foto DD Bełchatów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPojawiło się poważne ostrzeżenie GIS dotyczące bezpieczeństwa żywności. Zagrożenie dotyczy popularnych jaj. Na powierzchni ich skorupek wykryto obecność bakterii Salmonella spp. W razie spożycia produktu bez odpowiedniego przygotowania termicznego może to prowadzić do groźnego zatrucia pokarmowego. Sprawą natychmiast zajęły się zarówno służby sanitarne, jak i producent. Szczegóły w treści poniżej.
reklama

Skażone jaja – szczegóły dotyczące produktu

Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała o wykryciu bakterii Salmonella spp. na powierzchni skorupek jaj. Problem dotyczy produktu:

  • Nazwa produktu: KOKO Jaja z chowu ściółkowego, klasa A, średnie M
  • Oznakowanie na powierzchni jaj: 2PL02181302 K-2
  • Termin przydatności do spożycia: 05.07.2025
  • Kod kreskowy: 5 903427 303134
  • Zakład pakowania: Jantex Polska Sp. z o.o., Zielniki 42, 63-000 Środa Wielkopolska, PL 30255916 UE
  • Wspomniana partia została już wycofana z obrotu i objęta kontrolą. Władze sanitarno-weterynaryjne pracują nad ustaleniem pełnego zakresu dystrybucji produktu, a producent wdrożył procedury zaradcze w ramach systemu HACCP.

Zagrożenie dla zdrowia publicznego

Salmonella spp. to bakterie, które stanowią jedną z głównych przyczyn zatruć pokarmowych na całym świecie. Szczególnie groźne są dla dzieci, osób starszych oraz osób z obniżoną odpornością. Zakażenie może wystąpić po spożyciu skażonych jaj – zwłaszcza jeżeli nie zostały poddane obróbce cieplnej.

reklama

„Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego” – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Do najczęstszych objawów zakażenia należą: bóle brzucha, gorączka, nudności, wymioty i biegunka. Objawy mogą pojawić się od kilku godzin do kilku dni po spożyciu zakażonego produktu. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Reakcja producenta – natychmiastowe działania

Jantex Polska Sp. z o.o., producent jaj objętych ostrzeżeniem, natychmiast podjął działania w celu ograniczenia ryzyka dla konsumentów. W ramach obowiązującego w firmie systemu HACCP przeprowadzono wewnętrzną weryfikację.

reklama

„Podmiot Jantex Polska Sp. z o.o. w ramach przyjętego systemu HACCP zweryfikował i ustalił z jakiej fermy pochodziły kwestionowane jaja konsumpcyjne - 2PL02181302 K-2 oraz gdzie zostały rozdystrybuowane. Po otrzymaniu informacji, podmiot poinformował odbiorców kwestionowanej partii o zaistniałej sytuacji oraz wstrzymał wprowadzanie do obrotu jaj konsumpcyjnych pochodzących z ww. fermy do chwili otrzymania wyników badań laboratoryjnych” – poinformował GIS.

W zakładzie pakowania wdrożono dodatkowe środki higieniczne:

„Ponadto w ramach dobrej praktyki higienicznej zastosowana zostanie dodatkowa dezynfekcja zakładu i całego sprzętu produkcyjnego.”

reklama

W praktyce oznacza to czasowe zawieszenie pracy na linii produkcyjnej i pełną dezynfekcję urządzeń, które miały kontakt z podejrzaną partią jaj.

Kontrole urzędowe – działania służb weterynaryjnych

Oprócz działań wewnętrznych podjętych przez producenta, do akcji wkroczyły także organy urzędowej kontroli. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Wielkopolskiej prowadzi szczegółowe postępowanie mające na celu identyfikację pełnej dystrybucji skażonej partii.

Zalecenia dla konsumentów

W komunikacie wydanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną jednoznacznie wskazano, co należy zrobić w przypadku posiadania jaj z tej konkretnej partii:

reklama

„Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.”

GIS wskazuje również, że informacje na temat objawów i postępowania w przypadku zakażenia znajdują się na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2, pod hasłem „SALMONELOZY DUROWE I JELITOWE”.

Jaja pod lupą – ryzyko znane, ale ignorowane?

To kolejny przypadek w ostatnich miesiącach, gdy pojawiają się problemy związane z bezpieczeństwem jaj konsumpcyjnych. Choć większość konsumentów zdaje sobie sprawę, że jaj nie powinno się spożywać na surowo, np. w postaci kogla-mogla czy domowych lodów, to jednak praktyka pokazuje, że takie zachowania nadal są popularne.

Eksperci przypominają, że ryzyko zakażenia salmonellą można zminimalizować, przestrzegając podstawowych zasad:

  • unikać spożywania surowych jaj i potraw z ich udziałem,
  • myć ręce po kontakcie ze skorupką jaja,
  • przechowywać jaja w lodówce i oddzielnie od innych produktów spożywczych,
  • dbać o higienę kuchni i sprzętów używanych do przygotowywania potraw z jaj.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo