Co roku, w ostatnią sobotę marca o godzinie 20:30, wielu miejscach na świecie gasną światła w symbolicznym geście solidarności z planetą. "Godzina dla Ziemi WWF" to jedna z największych akcji ekologicznych.
Godzina dla Ziemi WWF. Galerie w Polsce wyłączają światła
Jak informują organizatorzy akcji, tegoroczna edycja poświęcona jest w Polsce walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli z wymieraniem gatunków. Według najnowszego WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zmniejszyła się o 69%.Jak przekonuje fundacja WWF, bioróżnorodność stanowi fundament życia. Zapewnia ludziom żywność, wodę pitną i czyste powietrze oraz jest niezbędna w utrzymywaniu równowagi w przyrodzie. Jej utrata jest największym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi. Jest więc cenna zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska czy klimatu.
W tegoroczną edycję po raz kolejny włącza się Focus Mall w Piotrkowie, który wygasi podświetlenie zewnętrznej elewacji budynku oraz logotypy. Wyłączenie nastąpi na całą noc, nie tylko na symboliczną godzinę.
- W Focus Mall w Piotrkowie od lat inwestujemy w energooszczędne rozwiązania. Części wspólne galerii już dziś zasilane są w 100% energią odnawialną. Zachęcamy też naszych klientów i pracowników do proekologicznych postaw. Do tegorocznej akcji Godzina dla Ziemi WWF zapraszamy również naszych najemców oraz mieszkańców miasta
- mówi Olga Wiernicka z Focus Mall.
Godzina dla Ziemi WWF odbywa się na świecie od 17 lat. W Polsce w tegoroczną 16. edycję akcji włączy się wszystkie 14 galerii NEPI Rockcastle w 12 miastach Polski między innymi w Piotrkowie Trybunalskim, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Olsztynie, Opolu, Tomaszowie Mazowieckim, Zabrzu czy Zielonej Górze.
Piotrkowski magistrat nie planuje specjalnych działań w związku z kolejną edycją akcji WWF, jednak jak podaje rzecznik urzędu - Jarosław Bąkowicz - od ubiegłego roku po zmroku oświetlenie budynków UM, obiektów zabytkowych i szkół jest i tak wyłączone w celu generowania oszczędności.
Jak akcja wyglądała w poprzednich latach?
W 2022 roku Godzina dla Ziemi obchodziła swoje 16. urodziny. Inicjatywę zapoczątkowano w Sydney, gdzie w 2007 roku w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu akcja się rozwija i obecnie w wydarzeniu bierze udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie, także w Polsce.Ubiegłego roku udział w edycji zadeklarowało ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Do Godziny dla Ziemi WWF dołączyły się takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Opole, Łódź, Poznań czy Słupsk. Wygaszono między innymi:
- Pałac Kultury i Nauki,
- Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie,
- Pałac Prezydencki, Ministerstwo Finansów,
- Kancelarie Sejmu i Senatu,
- PGE Narodowy w Warszawie,
- Ergo Arena w Gdańsku,
- Teatr Wielki w Łodzi,
- Muzeum Częstochowskie,
- Ratusz w Świebodzinie,
- Sukiennice w Krakowie,
- Zamek Królewski w Warszawie,
- Stary Browar w Poznaniu,
- Bonarka City Center w Krakowie,
- Uniwersytety i Politechniki w wielu miastach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.