reklama

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo nad Polską. Tego zjawiska dawno nie widzieliśmy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo nad Polską. Tego zjawiska dawno nie widzieliśmy - Zdjęcie główne

Pixabay | foto Poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPo kilku pochmurnych i deszczowych dniach, które z pewnością nie sprzyjały obserwacjom, pasjonaci astronomii mają kolejny powód, by spojrzeć w gwiazdy. Już dziś w nocy nad Polską przeleci kosmiczny pociąg. Sprawdź, o której satelity będą widoczne nad Polską.
reklama

Ostatnie dni zdecydowanie nie były sprzyjające dla pasjonatów astronomii w Polsce. Zachmurzenie i deszcz skutecznie utrudniały obserwacje nieba. Mimo początkowo optymistycznych prognoz również, zorza zapowiadana na wtorkowy wieczór nie pojawiła się nad naszym krajem.

reklama

Okazuje się jednak, że obserwatorzy powód, by spojrzeć w niebo będą mieli w nocy z 5 na 6 czerwca. Nad naszymi głowami przeleci bowiem kosmiczny pociąg, którego już od dłuższego czasu nie mogliśmy zaobserwować nad Polską. O wszystkim poinformował Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”.

- Punktualnie o 4:16 z Florydy wystartował Falcon 9 z nietypową paczką 20 satelitów Starlink. Bez najmniejszego trudu dostrzeżemy je najbliższej nocy w formie tak lubianego przez Was kosmicznego pociągu – poinformował Karol Wójcicki.

reklama

Starlinki przelecą nad Polską

Jak dodaje Wójcicki, tym razem wśród umieszczonych na orbicie „wagoników” jest 7 tradycyjnych Starlinków oraz 13 nowych satelitów służących do bezpośredniej komunikacji telefon-satelita. Jest to efekt współpracy SpaceX z operatorem telefonii komórkowej w stanach.

- Satelity znajdują się już na wstępnej orbicie i powoli zaczną rozmieszczać się na docelowych pozycjach. Sprzyjająca trajektoria pozwoli nam na obserwacje ich nocnych przelotów nad Polską już najbliższej nocy. Czekają nas trzy interesujące przeloty – czytamy na profilu „Z głową w gwiazdach”.

Kiedy obserwować kosmiczny pociąg nad Polską?

Pierwszy przelot odbędzie się tuż po północy. Jak przekazuje Karol Wójcicki, Satelity pojawią się nagle wysoko nad horyzontem, wylatując ok. 00:01 z cienia Ziemi. Kosmiczny pociąg przeleci na pograniczu konstelacji Herkulesa i głowy Węża.

reklama

Drugi raz tej nocy satelity zobaczymy w godzinach 01:23 do 01:39. Tym razem przelecą one nad północną częścią Polski. Obiekty najlepiej widoczne będą ok. godziny 01:34:30, wówczas powinny pojawić się pomiędzy Małą Niedźwiedzicą i konstelacją Smoka. Następnie znikną na wschodnim horyzoncie.

Ostatni przelot widoczny z Polski odbędzie się między godziną 03:06 a 03:12. Wówczas niebo będzie już jaśniało, warto jednak spróbować zaobserwować satelity.

- Podobnie jak poprzednim razem satelity przemkną przez całe niebo, pojawiając się tym razem nieco bardziej na południowym-zachodzie i znikając za północnym-wschodem. Kulminacja przelotu nastąpi z punktu widzenia Warszawy w okolicach zenitu – tłumaczy Karol Wójcicki.

Jak obserwować Starlinki?

Do obserwacji satelitów nie potrzeba żadnego sprzętu powinny być one bardzo dobrze widoczne gołym okiem. Nawet mieszkańcy miast nie powinni mieć dużego problemu z ich dostrzeżeniem.

Kosmiczny pociąg będzie widoczny również w kolejnych dniach, jednak z czasem satelity oddalają się od siebie, dlatego najlepiej obserwować je dziś w nocy, kiedy będą przelatywać w zbitej formacji.

W odnalezieniu obiektów na niebie pomocne mogą być mapki pokazujące trasę przelotu kosmicznego pociągu i konstelacje znajdujące się na niebie. Takie wskazówki obserwatorzy mogą znaleźć na profilu „Z głową w gwiazdach”.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama