Jak przekazuje magistrat, wniosek piotrkowskiej Elektrociepłowni, złożony pod koniec ubiegłego roku, otrzymał poparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozpoczęto więc działania mające na celu modernizację systemu ciepłowniczego w Piotrkowie Trybunalskim. Czym jest program Target i jaki ma być efekt współpracy?
Transformacja systemu ciepłowniczego w Piotrkowie
Target ma być wsparciem dla regionów przechodzących transformację w kierunku zielonej energii.
- Program Target powstał dzięki współpracy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego celem jest wspieranie unijnych regionów węglowych, a takim jest województwo łódzkie, w przygotowaniu projektów dotyczących czystej energii i efektywności energetycznej czy odnawialnych źródeł energii. Bezpłatna współpraca z piotrkowskim samorządem będzie trwała przez najbliższy rok, a jej efektem będzie przejście na ekologiczne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej w mieście – przekazuje magistrat.
Są wstępne założenia
Piotrkowski urząd przedstawił początkowe plany dotyczące ciepłownictwa. Na tę chwilę wyszczególniono dwa etapy. Pierwszy z nich zakłada zaimplementowanie zmodyfikowanego układu kogeneracyjnego na Ciepłowni C1, obejmującego jednostki gazowe o mniejszej mocy, a także wprowadzenie odnawialnych źródeł energii (OZE) – pomp ciepła i farmy fotowoltaicznej oraz krótkookresowego magazynu ciepła. Z kolei drugi etap to realizacja pełnej transformacji systemu ciepłowniczego, która wymaga zabezpieczenia finansowego z Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Piotrków Trybunalski planuje również powołanie Klastra Energii, którego liderem ma być spółka EC-PT.
Będą ubiegać się o dotacje
Realizacja projektu wymaga dużych nakładów finansowych i kluczowe mają być dotacje zewnętrzne. To z kolei ma ułatwić modernizację systemu ciepłowniczego w mieście.
- Naszą rolą jest przygotowanie projektów i zaplanowanie inwestycji tak, aby mogły one ubiegać się o finansowanie, czy to ze źródeł EBI, czy źródeł funduszy transformacji. W Piotrkowie nasze zadanie będzie się koncentrować na lokalnym systemie ciepłowniczym, który jest zasilany za pomocą gazu ziemnego. Z punktu widzenia regulacji krajowych konieczne jest osiągnięcie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, więc uzupełnienie tej mieszanki o źródła zielone, odnawialne i wysoko sprawną Kogenerację - informuje Marcin Idczak, główny inżynier i doradca Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Cena ma być na poziomie akceptowalnym przez mieszkańców
O programie i planowaniu działań na najbliższe lata wypowiedział się też Paweł Uznański, prezes Elektrociepłowni.
- Priorytetem jest dla nas to, by ciepło, które w ostatnich latach było przedmiotem bardzo intensywnej dyskusji, było przystępne, a jego dostawa pewna. Zależy nam również na tym, by to ciepło było ekologiczne, a jego dostawa zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej i polityki energetycznej państwa. Szerzej patrząc, nie chodzi tylko o ciepło, chodzi też o energię elektryczną, nowoczesne miasto i to, by cena ciepła była na optymalnym i akceptowalnym przez mieszkańców poziomie – mówi Paweł Uznański.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.