reklama
reklama

Czerwona flaga na popularnym kąpielisku niedaleko Piotrkowa. Jaki jest powód?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czerwona flaga na popularnym kąpielisku niedaleko Piotrkowa. Jaki jest powód? - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa jednym z popularnych kąpielisk niedaleko Piotrkowa wywieszono czerwoną flagę. Oznacza to bezwzględny zakaz kąpieli. Jaki jest powód i jakie alternatywy mają mieszkańcy?
reklama

W czerwcu podjęto decyzję o zamknięciu jedynego kąpieliska w Piotrkowie. Jakość wody na „Słoneczku” od lat była wątpliwa, a zgodnie z Prawem Wodnym, stały zakaz kąpieli jest wprowadzany, gdy jakość wody w kąpielisku jest sklasyfikowana jako niedostateczna przez 5 kolejnych sezonów kąpielowych. Dlatego, aby uchronić użytek przed permanentnym zamknięciem, władze Piotrkowa poinformowały o zakazie kąpieli w tym sezonie. Oznacza to, że w tym roku „Słoneczko” nie będzie nadzorowane przez ratowników, a decyzja o wejściu do wody podejmowana będzie na własną odpowiedzialność. Teraz okazuje się, że popularne kąpielisko w regionie również oznaczone jest czerwoną flagą. Z jakiego powodu?

Zakaz kąpieli w Smardzewicach

1 lipca rozpoczął się sezon na kąpielisku w Smardzewicach. Użytek mieści się nad Zalewem Sulejowskim przy ulicy Klonowej 2. Na terenie obiektu znajduje się boisko do sportów plażowych, plac zabaw, wodny plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna i piaszczysta plaża. Jednak już w dniu rozpoczęcia sezonu okazało się, że chętni nie będą mogli skorzystać z kąpieliska. Pojawiła się tam bowiem czerwona flaga, która oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. W tym przypadku powodem jest zakwit sinic. Następne badanie wody zaplanowane jest na poniedziałek 7 lipca.

Rozwój sinic to zjawisko niekorzystne. Niektóre z nich są zdolne do produkcji toksyn. Kontakt z sinicami może mieć negatywne skutki zdrowotne.

reklama

- U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania) – przekazuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie. Dlatego ze względów bezpieczeństwa lepiej unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu.

Gdzie nad wodę niedaleko Piotrkowa?

Od 28 czerwca w Piotrkowie działa nowe miejsce do kąpieli i zabawy. Przy ul. Żwirki mieszkańcy mają do dyspozycji trzy otwarte baseny, dwie zjeżdżalnie, wodny plac zabaw i brodzik. Według informacji zawartych w Serwisie Kąpieliskowym woda jest zdatna do kąpieli także na kąpielisku Przystań w powiecie tomaszowskim. Jest tam duża plaża, miejsca wodowania kajaków oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Podobnie jest w przypadku „Wawrzkowizny” w powiecie bełchatowskim, gdzie sezon rozpoczął się 1 lipca. Przy kąpielisku znajduje się piaszczysta plaża. Działa tam też wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków, są boiska do koszykówki, siatkówki i korty tenisowe.

reklama

Trochę dalej można wybrać się też na kąpielisko w Przedborzu przy ulicy Turystycznej. Tam do dyspozycji jest plaża, boisko do siatkówki plażowej oraz wodna zjeżdżalnia. Z kolei w Łodzi można udać się na Arturówek czy Młynek.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Od 1 kwietnia 2025 r. Komenda Główna Policji odnotowała 68 utonięć.  

- Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Nad wodą trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby wypoczynek przebiegał bezpiecznie. Należy:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
  • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
  • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
  • nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska,
  • chronić skórę, nakładając na nią krem z filtrem UV.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo