17 marca rozpoczęło się składanie projektów w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego. Mieszkańcy całego województwa mają okazję do spełnienia swoich i sąsiedzkich potrzeb poprzez złożenie wniosków. W ramach BOWŁ można zrealizować, np. kino letnie, zawody sportowe czy inwestycje drogowe. Mieszkańcy mają czas do 31 marca, aby wypełniać formularze zgłoszeniowe.
Na realizację wyłonionych na drodze głosowania zadań przeznaczone będzie 8 milionów złotych. Pierwsze wnioski już wpłynęły:
- Już 20 minut po północy wpłynął pierwszy wniosek, więc widzimy zainteresowanie taką formą partycypacji. Dla nas najważniejsze jest to, by zachęcić mieszkańców do partnerskiej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, żeby pojawiało się dużo projektów, a aktywność i zaangażowanie liderów było jak największe. Oczywiście mieszkańcy mogą na każdym etapie liczyć na pomoc pracowników Urzędu, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania – mówi Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Projekty mogą składać także piotrkowianie i mieszkańcy powiatu, jednak warto zaznaczyć, że w tym roku program ukazał się w zmienionej wersji.
Jaki jest Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2025 rok?
Zamiast 24 pul powiatowych będzie 5 pul subregionalnych, w których zgłaszać można małe zadania inwestycyjne.
- Drobne inwestycje to sygnalizacja, przejście dla pieszych, ławki, nasadzenia, remont czy mural. Pamiętajcie, że muszą one być zgłaszane na terenach, których właścicielem jest Urząd Marszałkowski – przekazuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Podział województwa na subregiony wygląda następująco:
- sieradzki – obejmujący powiaty: łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski oraz zduńskowolski;
- skierniewicki – obejmujący powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki oraz miasto Skierniewice;
- piotrkowski – obejmujący powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, miasto Piotrków Trybunalski, radomszczański, tomaszowski;
- łódzki – obejmujący powiaty: brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki oraz zgierski;
- miasto Łódź.
Ponadto wprowadzono nowe limity. W tegorocznej edycji na zadania miękkie wyznaczono 60 tysięcy złotych w puli subregionalnej i 100 tysięcy złotych w puli wojewódzkiej. Z kolei na zadania twarde będzie to odpowiednio 120 tysięcy złotych i 1 mln zł. Oprócz tego zmniejszono też ilość podpisów poparcia pod projektami - na zadanie subregionalne trzeba będzie zebrać minimum 30 podpisów, a na zadanie wojewódzkie 60. Zniesione zostało również ograniczenie wiekowe dla głosujących.
Jak zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego?
Żeby złożyć projekt, wystarczy wypełnić krótki formularz – musi się w nim znaleźć tytuł i opis zadania, pula, w jakiej będzie realizowany, proponowana lokalizacja oraz szacunkowy kosztorys. Do wniosku należy dołączyć również listę poparcia. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie bo.lodzkie.pl w dwóch wersjach – elektronicznej i papierowej. Mieszkańcy znajdą tam również wszystkie niezbędne informacje o nowych zasadach, przykładowe zadania i ich kosztorysy oraz wykaz nieruchomości i dróg wojewódzkich.Mieszkańcy mogą składać projekty do 31 marca. Później każdy wniosek będzie weryfikowany pod kątem formalnym i merytorycznym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. 25 kwietnia poznamy listę zadań, które zakwalifikowały się do dalszego etapu, a głosowanie rozpocznie się 9 czerwca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.