W ubiegłym roku co najmniej jedną książkę przeczytało 41% ankietowanych Polaków. Nadal częściej czytają kobiety (47%) niż mężczyźni (35%). Wciąż najwięcej czyta młodzież w wieku 15–18 lat (54%), najmniej – osoby powyżej 70. roku życia (25%). Najczęściej po lekturę sięgają respondenci w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań) – 51%. Wiąże się to nie tylko ze strukturą wykształcenia, ale i większą dostępnością księgarń, antykwariatów i bibliotek. Na czytelnictwo w największych miastach ma też z pewnością wpływ obecność dużych ośrodków akademickich. Najmniej czytających jest wśród mieszkańców wsi i miast do 20 tys. mieszkańców (36%). A jak na tym tle wypada Piotrków?
Możemy oprzeć się na danych pozyskanych z Mediateki 800 – lecia – największej wypożyczalni (i nie tylko) książek w regionie.
- W 2024 r. z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim skorzystały 195 592 osoby (budynek główny MBP oraz Filia Nr 1), natomiast w wydarzeniach kulturalno-oświatowych wzięło udział 30 690 osób – przekazała pracownica tej instytucji Agnieszka Kitowska. - Dorośli czytelnicy najchętniej sięgają po powieści obyczajowe, kryminały i biografie. Uczniowie wypożyczają głównie lektury, książki przygodowe i komiksy, natomiast najmłodsi sięgają po bajki, książki w zależności od zainteresowań (dinozaury, przyroda, pojazdy czy wynalazki) oraz te, w których pojawiają się ich ulubieni bohaterowie – również z telewizji.
A jakie tytuły cieszyły się największą popularnością? Tutaj Piotrków nie wyróżnia się specjalnie na tle innych miast: hitem roku były „Chłopki: opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel – Frydryszak. Na drugim miejscu „Pierwsza dama” – wywiad – rzeka z Jolantą Kwaśniewską, a na trzecim „Schronisko, które przestało istnieć” Sławomira Gortycha. Najpopularniejszym pisarzem w Polsce (biorąc pod uwagę łączną sprzedaż książek) jest Remigiusz Mróz. Ale uwaga: czytanie książek – zarówno papierowych, jak i ebooków – nie jest wcale dominującą formą kontaktu z tekstem. Niemal 66 % badanych deklaruje zwyczaj czytania złożonych tekstów w formie elektronicznej. Czytanie dłuższych tekstów (takich jak artykuły prasowe, hasła encyklopedyczne itp.) na ekranach komputerów, tabletów i smartfonów jest częstsze niż lektura książek. I to jest chyba znak czasów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.