Lasy Państwowe i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcają do włączenia się do akcji „Drzewko za życie”. Podczas wydarzenia chętne osoby będą mogły oddać krew. W zamian otrzymają choinkę.
- Już czwarty raz Lasy Państwowe przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Wszystkim, którzy 18 grudnia 2024 r. oddadzą krew w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, leśnicy podziękują, wręczając świąteczne, „żywe” drzewko – informują Lasy Państwowe.
W ubiegłych latach akcja cieszyła się powodzeniem. Każdego roku leśnicy przekazali ok. 5 tysięcy świątecznych drzewek honorowym dawcom krwi. Tym razem akcja także odbędzie się w wielu punktach w całej Polsce.
Drzewko za życie w Piotrkowie
Nadleśnictwo Piotrków także włączyło się do akcji i będzie czekać na krwiodawców pod Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Punktem Pobrań ul. Juliusza Słowackiego 74. Akcja rozpocznie się w środę, 18 grudnia od godziny 8:00.
Kto może oddać krew?
Koniecznie trzeba wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, by móc oddać krew i jej składniki. Oddać krew może osoba, która:
- ma 18-65 lat,
- waży co najmniej 50 kilogramów,
- w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonywała akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.
Jak przygotować się do akcji?
W dniu oddania krwi:
- trzeba być wyspanym i wypoczętym,
- trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji),
- należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek,
- wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem),
- ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
- mieć przy sobie dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość, najlepiej dowód osobisty.
Ile trwa cały proces?
Samo pobranie 450 ml krwi pełnej (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak zanim oddamy krew, czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do honorowego oddania krwi, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski.
Stany magazynowe krwi
Według informacji zawartych na stronie RCKiK Łódź krwi z grupy A Rh+, B Rh+, AB Rh+ jest dużo. Stan średni dotyczy grup A Rh-, B Rh-, AB RH- i 0 Rh+. Najgorzej sytuacja ma się w przypadku grupy 0 Rh-, której ilość jest niska. Podane informacje wskazują stan magazynowy na 17.12.24 r.
Skąd pochodzą rozdawane choinki?
Jak przekazują Lasy Państwowe, bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Leśnicy nie pozyskują choinek na uprawach leśnych albo w podszytach, czyli niższych piętrach lasu. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „tradycyjny” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. Choinki są pozyskiwane „na bieżąco”, ograniczana jest do minimum liczba niewykorzystanych drzewek.
Co zrobić z choinką po świętach?
Wiele osób zastanawia się, co poczynić z drzewkiem po świętach. Warto wiedzieć, że utylizacja nie jest jedynym wyjściem.
- Gałązki choinkowe mogą przydać się w ogrodzie. W całości, jako osłona przed przymrozkami, albo rozdrobnione - w formie zrębków, stanowiąc naturalny nawóz dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby (np. borówki amerykańskiej, azalii, różaneczników, itp.). Zastosowań tych jest naprawdę wiele i ewaluowały one na przestrzeni lat. Dawniej wierzchołek świerkowej choinki był wykorzystywany w kuchni i robiono z niego tzw. firletkę, czyli mątewkę przydatną podczas gotowania np. zup czy sosów. Warto też poeksperymentować i pozwolić sobie na „degustację choinki” w określonych formach – przekazują Lasy Państwowe.
Jeśli ktoś jednak decyduje się na utylizacje, to firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy wówczas takie drzewko zostawić przy koszu na odpady. Można także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.