reklama

Alert dla województwa łódzkiego. Najwyższy stopień ostrzeżenia w dziesięciu powiatach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Alert dla województwa łódzkiego. Najwyższy stopień ostrzeżenia w dziesięciu powiatach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa łódzkiego. Szczególnie niebezpiecznie będzie w dziesięciu powiatach, dla których przekazano alert III stopnia. Tak groźnie w tym roku jeszcze nie było.
reklama

W piątek, 21 czerwca, Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenia przed niebezpiecznym zjawiskiem nadciągającym nad nasz region. Szczególnie niebezpiecznie będzie w 10 powiatach, dla których wydano alert trzeciego, najwyższego, stopnia przed burzami.

Tak groźnie w tym roku jeszcze nie było

IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Miejscami może również spaść grad, którego średnica lokalnie może mieć około 6 cm.

Alert dotyczy powiatów: bełchatowskiego, łaskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego i zduńskowolskiego, a także Piotrkowa Trybunalskiego.

Ostrzeżenie obowiązywać będzie od godziny 19:00 w piątek, 21 czerwca, do 8:00 rano w sobotę, 22 czerwca. Ze względu na dynamiczną sytuację stopień alertu może ulec zmianie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

Alert dla kilkunastu powiatów

Niebezpiecznie może być również w pozostałej części województwa. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami. W powiatach brzezińskim, kutnowskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pabianickim, poddębickim, rawskim, skierniewickim, tomaszowskim i zgierskim, a także w Łodzi i Skierniewicach.

W tych miejscach IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami może pojawić się grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm.

W tym przypadku alert również obowiązuje od 19:00 w piątek i potrwa do 8:00 rano w sobotę. Stopień ostrzeżenia może ulec zmianie ze względu na dynamiczną sytuację. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

Jak zabezpieczyć się przed burzą

O tym, jak przygotować się na nadejście burzy przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najważniejsze jest znalezienie schronienia. Podczas burzy zerwaniu mogą ulec linie energetyczne, dlatego warto przygotować sobie zapasowe oświetlenie i zapas baterii.

Niebezpieczny jest również silny wiatr, dlatego trzeba pamiętać o usunięci z parapetów, balkonów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane. Burza jest też zagrożeniem dla zwierzą, dlatego powinniśmy zapewnić im bezpieczne miejsce, w którym mogą się schować.

Właściciele samochodów powinni przestawić je w miejsce daleko od drzew. Jeśli natomiast jesteśmy w podróży, podczas jazdy trzeba uważać na łamiące się konary. Warto także pamiętać, że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Wieczorem burze w dzień upał

IMGW wydało również ostrzeżenie przed upałem. Alert dotyczy mieszkańców powiatów: bełchatowskiego, łaskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego i zduńskowolskiego.

W tych miejscach prognozowana jest temperatura maksymalna sięgająca od 30°C do 32°C. Alert obowiązuje od godziny 12:00 do 20:30 w piątek, 21 czerwca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc.

Jak ochronić się przed upałem

W związku z wystąpieniem upałów w naszym regionie warto, aby mieszkańcy przypomnieli sobie, jak chronić się przed wysokimi temperaturami, na które najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze oraz chore. Podczas upałów, warto pamiętać o piciu większych ilości wody niż zazwyczaj. Pomocne może być również jedzenie większych ilości sezonowych owoców, które też zawierają duże ilości wody. W czasie upałów warto zadbać o luźną przewiewną odzież zakrywającą jak największe partie skóry. W tym czasie można również ochłodzić się zimnym prysznicem lub położyć mokry ręcznik na szyję.

- Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne – przekazuje NFZ.

W czasie upałów warto używać zasłon i żaluzji tak, aby ograniczyć nasłonecznienie w pomieszczaniach. W tym czasie powinniśmy również unikać alkoholu.

- Zaobserwuj, jak się czujesz podczas upalnych dni. Zwróć uwagę zwłaszcza na znaki ostrzegawcze, które daje organizm, gdy jest przegrzany: twoje tętno wzrasta, męczysz się, zaczynasz szybko oddychać, masz zawroty głowy, dostajesz gorączki, masz dreszcze, oddajesz mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia – ostrzega NFZ.

Jeśli zauważymy objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 po pomoc.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama