reklama

Piotrkowski akcent największego święta w PRL-u. Oddano do użytku wyjątkowe dla mieszkańców miejsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DawnyPiotrkow

Piotrkowski akcent największego święta w PRL-u. Oddano do użytku wyjątkowe dla mieszkańców miejsce - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

foto DawnyPiotrkow

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości 22 lipca - w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej jeden z najważniejszych dni w roku. Właśnie wtedy coś odsłaniano, oddawano, pokazywano, organizowano. Po prostu świętowano. Także w Piotrkowie Trybunalskim.
reklama

Według władz PRL-u, tego właśnie dnia obywatele  powinni świętować Dzień Odrodzenia Polski. Święto ustanowiono na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku. Ten unieważniał konstytucję kwietniową z 1935 roku i oddawał władzę w Polsce komunistom. Warto też pamiętać, że jednocześnie wzywał Polaków do walki z okupantem, ale tylko niemieckim.

Choć manifest został ogłoszony z datą 22 lipca, a miejscem jego ogłoszenia podany został Chełm, to tak naprawdę został podpisany i zatwierdzony przez Józefa Stalina  w Moskwie. Dla pokolenia urodzonego już po II wojnie światowej najważniejsze było chyba jednak to, co 22 lipca działo się w kraju. A działo się naprawdę dużo.

Organizowano festyny, imprezy, kiermasze, koncerty, no i otwarcia. W Warszawie otwarto słynną Trasę W-Z (1949 r.), Pałac Kultury i Nauki (1955), oddano do użytku Trasę Łazienkowską (1974), a w Bielsku - Białej rozpoczęto produkcję Fiata 126p (1973).

Nie  inaczej było w Piotrkowie. 22 lipca 1963 roku oddano do użytku pierwsze na takim poziomie kino w mieście – Hawanę. Gdy je wybudowano, było jednym z najnowocześniejszych  obiektów w Piotrkowie. Dysponowalo np. klimatyzowaną salą kinową. Kino Hawana wybudowano w parku śródmiejskim, nazywanym przez mieszkańców Piotrkowa Krzywdą”. Budowa kosztowała  12 mln złotych. Salę kinową zaplanowano na ponad 600 miejsc. Wybudowało je nieistniejące od dawna Piotrkowskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Organizowano tam nie tylko seanse filmowe, ale i koncerty. Występowały m.in. Czerwone Gitary, Wilki, Krzysztof Krawczyk czy Kult.

W 1992 roku piotrkowska Hawana weszła w skład sieci kin Helios. Ostatni seans odbył się 5 listopada 2009 roku o godz. 20.30 i był to film „Dystrykt 9”. W 2009 roku Hawanę zburzono, a inwestor z Piotrkowa wybudował Hawanę Centrum. Powstał budynek usługowy o łącznej powierzchni najmu 3000 tys. metrów kwadratowych. Dziś działa tam m.in. bank, klub fitness czy centrum tańca latino.

Warto przypomnieć, że w latach 1979-1990 w Piotrkowie Trybunalskiem istniała ulica 22 Lipca. Dziś to Armii Krajowej.       

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama