reklama

Monitor dla grafika. Co decyduje o jakości wyświetlania?

Opublikowano:
Autor:

Monitor dla grafika. Co decyduje o jakości wyświetlania? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościMonitor to jedno z podstawowych narzędzi w pracy każdego grafika. Jakość obrazu ma bezpośredni wpływ na precyzję projektowania, retuszowania czy tworzenia ilustracji. Wbrew pozorom nie tylko rozdzielczość ma tu znaczenie. Z tego artykułu dowiesz się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając monitor dla grafika.

Podstawa: rozdzielczość i przekątna ekranu

Rozdzielczość to parametr, który określą liczbę pikseli, z jakich składa się obraz. Im wyższa, tym bardziej szczegółowy będzie wyświetlany materiał. Obecnie standardem wśród wielu grafików jest rozdzielczość 4K (3840 x 2160 pikesli). Coraz częściej jednak można spotkać monitory o rozdzielczości 5K, 8K czy UltraWide, świetnie sprawdzające się do pracy z kilkoma aplikacjami naraz.

Wybór przekątnej należy do Ciebie. Twoja praca powinna być komfortowa i nie męczyć zbytnio oczu. Popularnym wyborem są modele 27 lub 32-calowe. Pozwalają one na efektywne rozmieszczenie narzędzi i warstw w programach graficznych, choć wielu grafików decyduje się na pracę na dwóch monitorach.

Matryca – IPS, OLED czy może Mini LED?

Wbrew pozorom rodzaj matrycy ma znaczenie nie tylko wśród graczy! Wpływa ona na odwzorowanie kolorów i kątów widzenia. Istnieje kilka rodzajów matryc, dziś jednak przyjrzymy się trzem wyjątkowo popularnym:

  • IPS (In-Plane Switching): standard w monitorach graficznych. Precyzyjnie odwzorowuje barwy i zapewnia szerokie kąty widzenia.
  • OLED: to, co z pewnością wyróżnia tę matrycę, to głęboka czerń, świetny kontrast i dobre pokrycie przestrzeni barw.
  • Mini LED: to matryca doskonale łącząca precyzję podświetlenia LED z wysokim kontrastem.

Pokrycie przestrzeni barw i kalibracja

Grafik potrzebuje monitora, który wiernie odwzorowuje kolory. Musi on pokryć popularne przestrzeni barw, jak:

  • sRGB: standard internetowy.
  • AdobeRGB: niezbędny dla profesjonalnej obróbki zdjęć czy druku.
  • DCI-P3: głównie używany w branży filmowej.

 

Monitor powinien oferować minimum 99% sRGB i 90-100% AdobeRGB, a także umożliwiać kalibrację sprzętową. Dzięki niej dostosujesz wyświetlane kolory do rzeczywistych wartości.

Równomierność podświetlenia i kontrast

Nierównomierne podświetlenia to jedna z tych rzeczy, która nie powinna zdarzać się w pracy z ilustracjami. Powoduje to bowiem zniekształcenia w odbiorze barw. Wysokiej jakości monitory oferują funkcję uniformity correction, która poprawia spójność wyświetlania. Kontrast również wpływa na odbiór detali – optymalna wartość to 1000:1 dla matryc IPS.

Głębia koloru

Głębię koloru w grafice wyraża się w bitach. Standardowe ekrany pracują w trybie 8-bitowym. Oznacza to, że potrafią obsłużyć aż 16 milionów kolorów! Z kolei wersje 10-bitowe wyświetlają aż 1,07 miliarda kolorów. Dzięki temu doskonale odwzorowują gradienty.

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji

Jeśli stoisz przed wyborem nowego monitora i zastanawiasz się, czy potrzebujesz szybkiego czasu reakcji i dużej częstotliwości odświeżania, warto sobie zadać pytanie, nad czym głównie będziesz pracować.

Dla grafików, którzy pracują z ilustracją 2D lub projektują niezbyt skomplikowane modele 3D, odświeżanie na poziomie 60 Hz wystarczy. Tu bardziej będzie liczyć się precyzja kolorów. Jednak osoby, które pracują z montażem wideo, mogą wybrać np. monitory 240hz, które świetnie sprawdzają się przy dynamicznych treściach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy