Święto Trzech Króli - znaczenie i obowiązki
6 stycznia, znane jako Święto Trzech Króli lub Objawienie Pańskie, jest w Kościele katolickim jednym z najważniejszych świąt liturgicznych. Tego dnia katolicy upamiętniają pokłon Trzech Mędrców (Kacpra, Melchiora i Baltazara) złożony nowonarodzonemu Jezusowi w Betlejem. W Polsce Święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Czy królów było trzech i jak mieli na imię?
Ewangelia według św. Mateusza, która opisuje wizytę mędrców ze Wschodu, nie podaje ich liczby ani imion. Tradycja przyjęła, że było ich trzech, co wynika z liczby darów złożonych nowonarodzonemu Jezusowi: złota, kadzidła i mirry. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się w tradycji dopiero w średniowieczu i nie mają potwierdzenia w Piśmie Świętym. W różnych kulturach przypisywano im także inne imiona. Co więcej, określenie "królowie" pochodzi z późniejszych interpretacji, inspirowanych fragmentami Starego Testamentu, mówiącymi o królach składających dary Mesjaszowi.
Czy msza w święto Trzech Króli jest obowiązkowa?
Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, 6 stycznia jest dniem świętym nakazanym, co oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej, podobnie jak w niedziele i inne święta nakazane (np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc). Nakaz ten wynika z trzeciego przykazania kościelnego: "Będziesz uczestniczył w mszy świętej w niedziele i święta nakazane".W przypadku trudności z uczestnictwem w mszy świętej z powodu choroby, opieki nad osobą potrzebującą lub innych ważnych przyczyn, obowiązek ten może zostać uchylony. Wierni są wówczas zachęcani do modlitwy indywidualnej lub udziału w transmisji liturgii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.