Chorwacja zmaga się z falą ekstremalnych temperatur, które wraz z suszą i silnymi wiatrami tworzą niebezpieczne warunki sprzyjające powstawaniu ognisk pożarów. Ambasada RP w Zagrzebiu informuje, że tegoroczny sezon pożarowy rozpoczął się wcześniej niż zazwyczaj. Ogień szybko rozprzestrzenia się na terenach leśnych i zagraża także popularnym miejscom wypoczynkowym, do których tłumnie przyjeżdżają turyści z Polski.
Dramatyczne dane – aż 90 proc. pożarów to efekt ludzkich działań
Polski konsulat podkreśla, że jedynie 10 procent pożarów to skutek wypadków. Pozostałe 90 procent to konsekwencja ludzkiej nieodpowiedzialności i niedbalstwa. Wśród głównych przyczyn wskazuje się:
- nielegalne wypalanie roślinności,
- porzucanie śmieci i szkła w lasach,
- prace remontowo-budowlane,
- wypadki drogowe,
- celowe podpalenia.
Ambasada ostrzega: „niedopałki papierosów; wyrzucone szkło; rozpalenie ogniska lub grilla i pozostawianie ich bez nadzoru; iskry powstałe w wyniku prac; celowe podpalenia.” Wystarczy jeden błąd, by doszło do tragedii.
Nie tylko ogień – dym także zabija
W komunikacie zwrócono uwagę na zagrożenie ze strony dymu, który jest bardziej podstępny niż płomienie. Toksyczne substancje mogą działać dusząco, prowadząc do utraty przytomności. Szczególne zagrożenie dotyczy osób starszych, dzieci oraz osób z problemami oddechowymi. Nawet krótkotrwała ekspozycja na dym może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
W razie pożaru – kluczowe działania
Ambasada RP przypomina o zasadach bezpieczeństwa:
- należy zadzwonić pod numer 193 lub 112,
- precyzyjnie opisać lokalizację i sytuację,
- poinformować o ewentualnych ofiarach,
- nie używać telefonu po zgłoszeniu,
- pamiętać, że życie ludzkie ma najwyższy priorytet.
„Jasno opisz sytuację i podaj dokładną lokalizację; poinformuj o ewentualnych poszkodowanych; nie korzystaj z telefonu do czasu przyjazdu straży pożarnej; pamiętaj, że życie ludzkie jest ważniejsze niż mienie – apeluje ambasada.”
Zakaz selfie i dokumentowania akcji ratunkowych
Polskie służby konsularne apelują do turystów, by powstrzymali się od filmowania i fotografowania przebiegu akcji. „Nie nagrywaj z bliska i nie rób zdjęć z przebiegu akcji ratowniczej; nie rób selfie z pożarem.” Takie zachowania nie tylko rozpraszają ratowników, ale również mogą przyciągać innych do niebezpiecznych stref. Fotografowanie z bliska dramatycznych scen może skończyć się tragedią.
Używanie dronów podczas pożarów stanowi poważne zagrożenie. Maszyny te mogą kolidować z samolotami i helikopterami gaszącymi ogień. Ambasada ostrzega: „Większość pożarów jest gaszona przy wykorzystaniu samolotów, dlatego swojego drona zostaw na ziemi.” Wszelkie loty w rejonach objętych akcją są zabronione.
Słuchaj służb – nie ryzykuj
Podstawową zasadą jest stosowanie się do poleceń policji, straży pożarnej i obrony cywilnej. Ignorowanie ich instrukcji może narazić życie swoje i innych. Każdy turysta powinien być gotowy na ewakuację i mieć przygotowane niezbędne rzeczy – wodę, dokumenty, środki ochronne. Informacje należy regularnie sprawdzać w komunikatach lokalnych władz oraz na stronach Ambasady RP.
Brak deszczu i utrzymujące się wysokie temperatury powodują, że sezon pożarowy w Chorwacji może potrwać jeszcze wiele tygodni. Straż pożarna i ochotnicy pracują na pełnych obrotach. Władze apelują o współpracę i odpowiedzialne zachowanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.