reklama

Rolniczy dom handlowy wyrósł wraz z osiedlem 35-lecia. W jego miejsce powstała galeria [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rolniczy dom handlowy wyrósł wraz z osiedlem 35-lecia. W jego miejsce powstała galeria [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Historia Rolniczy Dom Handlowy nazywany "Domem rolnika" to pawilon, który jeszcze do początku XXI wieku istniał w Piotrkowie. Został zburzony, a w jego miejscu jest dziś jedna z największych piotrkowskich galerii handlowych.
reklama

Gdy w Piotrkowie miały odbyć się centralne dożynki w 1979 roku, miasto zamieniło się w plac budowy. Wzniesiono wtedy między innymi osiedle mieszkaniowe 35-lecia. A na nim powstał także Rolniczy Dom Handlowy. Było to swoiste centrum handlowe, w którym można było kupić artykuły przemysłowe, podobnie jak dziś w sieciowych sklepach dla majsterkowiczów.

Miejsce nazywane przez mieszkańców Piotrkowa "Domem rolnika", to nieistniejący już budynek mieszczący się w kwadracie ulic Kostromska, Słowackiego, Modrzewskiego, Zamenhofa. W sowich czasach, na początku lat 80. XX wieku, mógł być uznawany za nowoczesny kompleks handlowy. Należał do Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”.

Dawny pawilon handlowy został wzniesiony z okazji Centralnych Dożynek w 1979 roku u zbiegu ulic Słowackiego i Kostromskiej. W tym miejscu w potrzebne artykuły i maszyny mogli zaopatrywać się rolnicy. "Dom rolnika" został rozebrany na początku lat 2000. Przestał istnieć, gdy w tym miejscu zbudowano Centrum handlowe Focus Mall Piotrków Trybunalski. Galeria handlowa została otwarta w 2009 roku.  

Na centralne dożynki miasto budowano od nowa

Centralne dożynki w 1979 roku w Piotrkowie Trybunalskim były wydarzeniem, które miało spowodować rozwój ówczesnego województwa piotrkowskiego. Miasto wojewódzkie miało się pokazać z najlepszej strony. Na przyjęcie gości miasto zostało specjalnie przygotowane.

Przygotowania do centralnych dożynek trwały przez dziewięć miesięcy. Decyzję ogłoszono w styczniu 1979 roku i wtedy zaczął się wyścig z czasem. Zaangażowanych było kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta. By zdążyć na czas, do miasta ściągnięto dodatkowo junaków z Ochotniczych Hufców Pracy.

W tym czasie, w ramach inwestycji, jakie miały pokazać Piotrków w jak najlepszym świetle na Centralne Święto Plonów, w mieście powstawały osiedla mieszkaniowe. To obecne osiedle Słowackiego, wówczas 35-lecia PRL oraz Łódzka-Wysoka. Powstała także miejska ciepłownia przy ul. Orlej.

Przebudowano ulice i to w tym czasie powstała dwupasmówka, ul. Armii Krajowej i Łódzka. Na dożynki wybudowano śródmiejski amfiteatr, kładkę nad torami kolejowymi przy ul. Słowackiego, Wioskę Wikingów, a do tego odnowiono elewacje kilkuset domów.

Centralne uroczystości dożynkowe odbyły się w Piotrkowie 9 września 1979 roku. Świętowano na stadionie 35-lecia, czyli GKS Piotrcovia, który na tę okazję został specjalnie rozbudowany. To był ostatni rok, jak się okazało schyłkowego okresu epoki Edwarda Gierka.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama