W nocy z piątku na sobotę (10/11 maj) i z soboty na niedzielę (11/12 maj) niebo nad Polską pokryło się kolorem różowym i czerwonym. Wyjątkowe obrazy można było obserwować dzięki gwałtownym wybuchom energii na powierzchni Słońca, które emitowały olbrzymie ilości promieniowania elektromagnetycznego. Zorza polarna widziana była w różnych częściach Polski, w tym także w Piotrkowie Trybunalskim. Może mieszkańcy nie mieli tu tak spektakularnych widoków, jak m.in. mieszkańcy północy kraju, ale mimo wszystko znalazło się kilku piotrkowian, którym udało się uchwycić to wyjątkowe i niecodzienne zjawisko.
W sobotę, 11 maja zorzę polarną w obiektywie uwieczniła pani Agnieszka Leśniak. Zdjęcia różowego nieba wykonała między 22:00 a 1:00 w nocy. Jak podkreśla piotrkowianka, widok był niesamowity. Dzień wcześniej, z 10/11 maja podniebny spektakl uchwycił Danielowi Piątek. Niecodzienne zjawisko zorzy polarnej zaobserwował on nad Jeziorem Bugaj. Na fotografii zamieszczonej na grupie facebookowej Piotrków i Okolice w Obiektywie widać, jak przez chmury przebijają się odcienie różu, ale także zieleni.
Jeśli Tobie także udało się uchwycić w obiektywie zorzę polarną – czekamy na Twoje zdjęcia! Chętnie udostępnimy je na naszej stronie internetowej.
Czym jest zorza polarna i jak powstaje?
Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na półkuli północnej i aurora australis na półkuli południowej to zjawisko naturalne, które tworzy piękne i dynamiczne wzory świetlne na niebie. Charakteryzuje się ono pojawianiem się kolorowych świateł, najczęściej zielonych, ale czasami także fioletowych, niebieskich, różowych, a nawet czerwonych. Te światła są widoczne głównie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi.Zorza polarna powstaje, gdy naładowane cząstki z wiatru słonecznego zderzają się z magnetycznym polem Ziemi. Te cząstki są przyspieszane wzdłuż linii pola magnetycznego do wyższych szerokości geograficznych, gdzie zderzają się z atomami i cząsteczkami w górnych warstwach atmosfery. Zderzenia te powodują wzbudzenie atomów, które następnie emitują światło podczas powrotu do stanu podstawowego. To światło tworzy efektowne wzory, które obserwujemy jako zorzę polarną.
Zorza widziana w Polsce. To wyjątkowe zdarzenie w tej części świata
Chociaż zorze polarne są zazwyczaj obserwowane tylko w okolicach biegunów, w wyjątkowych okolicznościach, gdy aktywność słoneczna jest szczególnie intensywna, mogą one być widoczne znacznie dalej na południe. W przypadku silnych burz geomagnetycznych, spowodowanych na przykład wyjątkowo silnymi rozbłyskami słonecznymi lub wyrzutami koronalnej masy, pole magnetyczne Ziemi zostaje bardziej zakłócone, co może skutkować obserwacją zorzy polarnej na niższych szerokościach geograficznych, takich jak Polska. To właśnie zwiększona aktywność słoneczna i odpowiednie warunki geomagnetyczne mogą umożliwić mieszkańcom środkowej Europy doświadczenie tego niezwykłego zjawiska.
Dlaczego zorza nad Polską jest różowa?
Różowo-czerwone barwy zorzy polarnej, które były obserwowane w ostatnich dniach w Polsce wynikają z konkretnych warunków atmosferycznych oraz rodzaju cząstek, które wchodzą w interakcje w górnych warstwach atmosfery. Jest kilka kluczowych czynników, wpływających na kolor zorzy. Są to:
- Wysokość w atmosferze: Różne kolory zorzy powstają na różnych wysokościach. Zielone światła pojawiają się, gdy naładowane cząstki z wiatru słonecznego zderzają się z atomami tlenu na wysokości około 100-300 km nad Ziemią. Różowo-czerwone barwy są zwykle produkowane przez zderzenia z atomami tlenu na większych wysokościach (powyżej 300 km), gdzie atmosfera jest rzadsza.
- Rodzaj cząstek: Kolor zorzy zależy również od rodzaju atomów i cząsteczek w atmosferze, z którymi zderzają się naładowane cząstki. Czerwone barwy często pochodzą od zderzeń z atomami tlenu, podczas gdy różowe mogą wynikać z zderzeń z atomami azotu.
- Intensywność burzy geomagnetycznej: Silniejsze burze geomagnetyczne potrafią przesunąć zjawisko zorzy bliżej równika, co było przyczyną jej widoczności w Polsce. Podczas takich burz zwiększa się liczba energetycznych cząstek docierających do atmosfery, co z kolei może nasilić i zmienić kolor widocznej zorzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.