reklama

Wkrótce Noc Perseidów. Kiedy zobaczymy „spadające gwiazdy”?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Wkrótce Noc Perseidów. Kiedy zobaczymy „spadające gwiazdy”? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto pexels.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż niedługo na niebie będzie można zobaczyć maksimum roju Perseidów. To wydarzenie co roku przyciąga fanów astronomii i obserwatorów nieba. Jak przygotować się na nocne widowisko?
reklama

W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zaobserwować szczyt aktywności jednego z rojów meteorów. Tzw. spadające gwiazdy to cząsteczki komety Swift-Tuttle, która okrąża Słońce co 133 lata. Jej drobiny wchodząc w ziemską atmosferę, spalają się i tworzą świetlne smugi. Rój meteorów można zauważyć już w lipcu, jednak to zdarzenie apogeum osiąga właśnie w sierpniu. Noc Perseidów jest nie lada gratką dla fanów zjawisk astronomicznych. Do obserwacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, jednak wiele instytucji często organizuje wspólne oglądanie za pomocą teleskopów. Taka okazja będzie także w Piotrkowie Trybunalskim.

Obserwacje z Mediateką

Piotrkowska Mediateka 800-lecia organizuje wspólną obserwację nieba przez teleskopy. Wydarzenie poprowadzi Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. Obserwacje rozpoczną się w sobotę, 10 sierpnia o godz. 20:00 na placu przy Mediatece 800-lecia. Podobne wydarzenie odbyło się na terenie biblioteki już w zeszłym roku.

reklama

- Uczestnicy mogli wysłuchać cennych wskazówek ekspertów z Centrum Nauki Kopernik dotyczących wypatrywania gwiazd oraz korzystania z teleskopów, a wszystkie pojawiające się Perseidy wywoływały okrzyki zachwytu - relacjonowali pracownicy biblioteki. 

Noc Perseidów dla każdego

Zjawisko można dostrzeć gołym okiem, nie potrzebujemy do tego teleskopu. Najlepsze warunki do tego nocnego pokazu można osiągnąć, wpatrując się w niebo w miejscu, gdzie nie dochodzą miejskie światła. Krótko mówiąc, najwięcej będzie widać tam, gdzie jest najciemniej. Jeśli dopiszą warunki atmosferyczne, „spadające gwiazdy” będzie można dostrzec bez problemu. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama