Na piotrkowskich targowiskach można już zaopatrzyć się w żywego karpia, którego następnie samodzielnie przygotujemy w domu, by podać podczas kolacji wigilijnej. Praktyka ta ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Aktywiści przeciwni sprzedaży żywych karpi
Z najnowszego badania IBRiS z listopada 2023 roku wynika, że aż 71,5% Polek i Polaków nie planuje zakupu żywego karpia na święta.Jak podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!, pokazuje to, że jesteśmy w dobrym momencie, aby wprowadzić w Polsce zakaz sprzedaży żywych ryb.
– Zakończy on cierpienie milionów karpi. Żywe ryby są ciągle pakowane do foliówek bez wody, nieumiejętnie ogłuszane i stłoczone w nienatlenionych zbiornikach – dodaje.
W wielu miastach w kraju praktyka ta już zanika, jednak nie w Piotrkowie. Tu wciąż co rok spotkać można sprzedawców żywych karpi. Nie brakuje także chętnych do ich kupowania.
Nowy sejm wprowadzi zmiany?
– Świat się zmienia, a najlepsza idea to taka, na którą przyszedł czas. Jeśli popatrzymy na badania opinii publicznej, nadszedł właśnie moment na zakaz sprzedaży żywego karpia – mówi cytowana przez "Rzeczpospolitą" Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, członkini Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.
Piekarska zapowiada złożenie z grupą posłów projekty przewidującego, że sprzedaż żywych ryb będzie możliwa tylko w przypadku narybku i egzemplarzy akwariowych.
Od lat próbuje się wprowadzić w Polsce zakaz handlu żywymi rybami, jednak bezskutecznie. Próby podejmowali posłowie Platformy pod koniec rządów PO-PSL. W ubiegłej kadencji nowelizację zakazującą sprzedaży żywych karpizłożyła Katarzyna Piekarska z grupą posłów KO. Jak podaje Rzeczpospolita, pisała w uzasadnieniu, że zakup przed świetami żywych ryb to tradycja wywodząca się z PRL, gdy w domach nie było lodówek. Co za tym idzie, w obecnej rzeczywistości nie ma sensu jej kontynuować.
Teraz o wprowadzenie zmian może by łatwiej, gdyż większość w sejmie mają partie, które deklarują walkę na rzecz zwierząt.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.