Autor: | Zdjęcie: Michał Ostafijczuk/MKS Piotrkowian Piotrków trybunalski

Piotrkowianin zainaugurował sezon starciem z wicemistrzem Polski - Zdjęcie główne

foto Michał Ostafijczuk/MKS Piotrkowian Piotrków trybunalski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport W środę 30 sierpnia piłkarze ręczni Piotrkowianina Piotrków Trybunalski zainaugurowali nowy sezon ORLEN Superligi domowy meczem z ORLEN Wisłą Płock, wicemistrzem i zdobywcą krajowego pucharu w poprzedniej kampanii. Jak na tle tak mocnego rywala wypadli skazywani na pożarcie szczypiorniści z naszego miasta?

Zanim przejdziemy do samego meczu, parę słów poświęcimy nowym rozgrywkom, bo przerwa między sezonami przyniosła multum zmian. Zmagania o mistrzostwo Polski w piłce ręcznej mężczyzn zyskały nowego sponsora tytularnego i system rozgrywek, zmienił się również nadawca telewizyjny. Polsat zastąpił w tej roli TVP. Nie zmieniło się jednak najważniejsze, jeśli chodzi o dostępność meczów. W dalszym ciągu dwa z każdej kolejki transmitowane będą w tv, a pozostałe w Internecie (EMOCJE.TV). Do końca września na sportowych antenach Polsatu zobaczymy tylko jedno starcie piotrkowian, zaplanowaną na poniedziałek 18 września wyjazdową konfrontację z MMTS Kwidzyn (godzina 18:00).

Latem zmieniała się nie tylko liga, ale też sam Piotrkowianin. Od tego sezonu głównym odpowiedzialnym za wyniki będzie trener Michał Matyjasik, były skrzydłowy piotrkowskiego zespołu, a ostatnimi czasy asystent Bartosza Jureckiego. Do zmian doszło też w kadrze zawodniczej. Z drużyny odeszli kluczowi gracze: bramkarz Kacper Ligarzewski (Górnik Zabrze), środkowy rozgrywający Piotr Jędraszczyk (KS Kielce, wypożyczony do Gwardii Opole), Adam Pacześny (Grunwald Poznań), Eryk Pstrąg (Padwa Zamość). W ich miejsce przyszli rozgrywający Stanisław Makowiejew, kołowy Filip Wadowski (Ostrovia Ostrów Wielkopolski), rozgrywający Krysztof Żyszkiewicz (Sokół Kościerzyna) i bramkarz Adrian Lewandowski (Victoria Łódź).

Eksperci i komentatorzy zajmujący się na co dzień ORLEN Superligą są przekonani, że tak przebudowany zespół nie ma nawet co marzyć o awansie do fazy play-off (kolejna zmiana – przyp.) i jest skazany na walkę o utrzymanie, niekoniecznie zakończoną sukcesem. Co na to sami zainteresowani?

„Niech sobie tak myślą i prognozują. Ja uważam inaczej. Wierzę w ten zespół i wiem jak pracował w okresie przygotowawczym. Już turniej w Kaliszu pokazał, że jesteśmy w stanie nawiązać walkę z mocnymi rywalami, a to ostatnie zwycięstwo z Kwidzynem jest dobrym prognostykiem. Apeluję do kibiców - pomagajcie nam dopingiem. Na pewno zrobimy wszystko, aby dać wam wiele pozytywnych emocji” - deklaruje nowy szkoleniowiec (za piotrkowianin.pl).

Na inaugurację sezonu 2023/2024 Piotrkowianin stanął przed arcytrudnym zadaniem, jakim była konfrontacja z ORLEN Wisłą Płock. Bukmacherzy dawali przyjezdnym 99% szans na zwycięstwo. W poprzednich rozgrywkach płocczanie wygrali obie bezpośrednie potyczki (37:21 u siebie i 32:23 w hali Relax), a seria zwycięstw „Nafciarzy” z piotrkowianami trwała od listopada 2017 roku i liczyła aż 14 spotkań. Czy tym razem udało się postawić faworytowi?

Niestety szczypiorniści z Płocka ponownie okazali się zdecydowanie lepsi w bezpośrednim starciu z piotrkowianami. Wyrównana walka trwała tylko do stanu 5:5. Chwilę później było już 5:9, a pod koniec pierwszej połowy 8:14. Piotrkowianin rzucił jednak trzy gole z rzędu i na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 11:15.

Drugą połowę goście rozpoczęli już zdecydowanie lepiej i konsekwentnie powiększali swoją przewagę. Najpierw do siedmiu oczek (12:19), a następnie nawet do trzynastu (14:27) za sprawą cztero i sześciopunktowych serii. Koniec końców skończyło się na wyniku 20:39. Nokaut w drugiej połowie. Porażka spodziewana, ale jej rozmiary mogą martwić.

MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski vs ORLEN Wisła Płock 20:39 (11:15)

Piotrkowianin: Chmurski, Kot – Wawrzyniak 2, Doniecki 2, Matyjasik 3, Szopa 1, Wadowski 3, Swat 3, Żyszkiewicz 2, Filipowicz, Surosz 1, Mosiołek 1, Grzesik 1, Kowalski, Krajewski, Makowiejew 1.
Rzuty karne: 0/2
Kary: 6 min (Wawrzyniak, Surosz, Mosiołek)
ORLEN Wisła: Alilovic, Jastrzębski – Daszek 5/2, Zarabec 3, Piroch 1, Sroczyk 2, Serdio 4, Susnja 2, Fazekas 1, Krajewski 7/2, Perez Arce 3, Terzić, Dawydzik, Mihić 6, Mindeghia 2, Zhitnikov 3.
Rzuty karne: 4/5
Kary: 6 min (Krajewski, Terzić, Mihić)
Czerwona kartka: Dawydzik – 27 minuta, bezpośrednio

Przypominamy, że w piątek 1 września MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski zostanie uroczyście zaprezentowany mieszkańcom w amfiteatrze, a dzień później zmierzy się w meczu 2. kolejki ORLEN Superligi 2023/2024. Tym razem do naszego miasta zawita drużyna Azotów Puławy. Początek tego pojedynku zaplanowano na godzinę 18:00.