reklama

Przewrócone łodzie, nietrzeźwi sternicy i akcje ratunkowe na Zalewie Sulejowskim. Policja wodna w akcji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przewrócone łodzie, nietrzeźwi sternicy i akcje ratunkowe na Zalewie Sulejowskim. Policja wodna w akcji [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPodczas wakacji nad wodą może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji. W ostatnim czasie na Zalewie Sulejowskim były przeprowadzone akcje ratunkowe. Z czym wiążą się takie działania? O swojej służbie opowiedzieli policjanci z posterunku wodnego w Barkowicach Mokrych.
reklama

Sezon letni w pełni i wiele osób decyduje się na spędzanie czasu na wodach Zalewu Sulejowskiego. Te tereny są patrolowane przez piotrkowską policję wodną, która w razie potrzeby przeprowadza akcje ratunkowe. Policjanci interweniowali w niedzielę, 11 sierpnia ok. godz. 11:20, kiedy przewrócił się jacht żaglowy typu „Piorun”. W wodzie znajdowały się dwie osoby. Funkcjonariusze od razu przystąpili do akcji ratunkowej i nikomu nic się nie stało. Pomoc w takich sytuacjach to tylko jeden z elementów pracy policji wodnej. Zadaniem policyjnych wodniaków jest zapobieganie popełnianiu przestępstw, a także dbanie o bezpieczeństwo pływających i uprawiających sporty wodne. Policjanci stacjonują w Barkowicach Mokrych od 2019 roku.  

- My każdorazowo staramy się upominać ludzi i kontrolować czy, aby na pewno wszystkie zasady bezpieczeństwa przez osoby korzystające z akwenu są przestrzegane. Mowa tu o środkach asekuracyjnych, kamizelkach, a także sprawdzamy stan techniczny pojazdów, jakimi się posługują - mówił st. sierż. Adam Swarbuła, pełniący służbę na posterunku w Barkowicach Mokrych.

reklama

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Do groźnej sytuacji doszło też w niedzielę, 3 sierpnia, kiedy wywróciła się żaglówka. Dwuosobowej załodze nic się nie stało, a sprzęt wodny został zabezpieczony. Policjanci wskazują, że czasem do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi w wyniku warunków atmosferycznych.

- Patrolujemy akwen wodny Zalewu Sulejowskiego, dążymy do tego, aby było tu zachowane bezpieczeństwo. Kontrolujemy łodzie, skutery, wędkarzy. Ujawniamy wykroczenia i przestępstwa. […] Na wodzie mamy różne warunki atmosferyczne i różne zagrożenia. W tym roku mieliśmy kilka łódek wywróconych i udzielaliśmy poszkodowanym pomocy – mówi asp. szt. Zbigniew Skrobek, pełniący służbę na posterunku w Barkowicach Mokrych.

reklama

Czasem jednak do groźnych sytuacji dochodzi w wyniku błędu człowieka.

- Kontrolujemy też trzeźwość, np. sterników. W tym roku zdarzyły się sytuacje, że na Zalewie Sulejowskim ujawniliśmy nietrzeźwych sterników – dodaje asp. szt. Zbigniew Skrobek.

Policja wodna oprócz zbiornika sprawdza także linie brzegowe, mając oko na pływaków, a także niezakłócanie porządku na plażach.

- Policjanci na terenie akwenu i wzdłuż linii brzegowej zwracają uwagę na każdą niebezpieczną sytuację. Uświadamiają ludzi, przypominają o zasadach bezpieczeństwa, a także reagują, kiedy dochodzi do łamania prawa – mówi asp. sztab. Izabela Gajewska, oficer prasowy KMP w Piotrkowie Tryb.

Wypoczynek nad wodą

Rozpoczyna się długi weekend, a wakacje jeszcze trwają. Ci, którzy zdecydują się na wypoczynek nad wodą, powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, o których przypominają policjanci:

reklama

- Widzimy, że cały czas jest potrzeba uświadamiania ludzi. Część osób doskonale wie, jak zalew jest podzielony, na jakie strefy i znają przepisy. Są też ci, którzy łamią te przepisy. Dlatego pełnimy tę służbę, abyśmy mogli reagować na takie osoby, które wielokrotnie poruszają się na skuterach wodnych z dużą prędkością i zagrażają pozostałym. Ważna jest też profilaktyka. Nie tylko wśród dzieci, młodzieży, ale również wśród dorosłych. Przede wszystkim trzeba też przypominać o tym, aby osoby wypoczywające zwracały szczególną uwagę na pociechy. Wiemy doskonale, że dziecko nie usiedzi w miejscu i może dojść do niekontrolowanego wejścia dziecka do wody. Miejmy oczy szeroko otwarte – apeluje asp. sztab. Izabela Gajewska.

Należy wiedzieć, że na terenie Zalewu Sulejowskiego są wydzielone trzy strefy, a w każdej z nich obowiązują inne ograniczenia. W strefie 1 (od cypla Lubiaszów-Zarzęcin do Barkowic Mokrych) moc silnika łodzi motorowej nie może przekroczyć 4 kW. W strefie 2 (Smardzewice-Bronisławów) można pływać bez ograniczeń silnika. W strefie 0 zaś (pozostała część zbiornika) obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych. Dla miłośników pływania szczególnie ważne powinno być to, czy plaża jest strzeżona, a także czy woda nadaje się do kąpieli. Wg danych dostępnych na stronie RCB (13.08.2024 r.), od 1 kwietnia 2024 roku Komenda Główna Policji odnotowała 230 utonięć. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama