Serwis Lokalnapolityka.pl przeprowadził analizę, na podstawie której stworzył „Punkty zmiany”. Pozwalają one oszacować, w której gminie są największe szanse na zmianę obecnego włodarza.
Metodologia „Punktów zmiany” została opracowana na podstawie danych statystycznych i przeprowadzonych przez portal badań. Jak czytamy w raporcie, wykorzystano w analizie dane z wyborów samorządowych od 2002 roku. Wówczas Polacy po raz pierwszy mieli możliwość wyboru prezydenta, burmistrza lub wójta swojej miejscowości bezpośrednio w wyborach.
Podczas ustalania rankingu pod uwagę wzięto różne aspekty. Jak przekazuje portal, w przypadku samorządowców, którzy urzędują już przynajmniej drugą kadencję, zostały określone następujące kryteria, które przełożyły się na tzw. punkty zmiany:
- w dniu wyborów miał 55 lat lub więcej (19 punktów zmiany);
- nie wygrał w pierwszej turze (23 punkty zmiany);
- nie zdobył więcej niż 66% głosów (21 punktów zmiany);
- otrzymał mniejszy odsetek głosów niż w 2014 roku (4 punkty zmiany);
- otrzymał 10 p.p. mniej głosów niż w 2014 roku (20 punktów zmiany);
- gmina ma mniej niż 20 tys. mieszkańców (stan na 31.12.2021 r.) (13 punktów zmiany).
Z raportu dla województwa łódzkiego wynika, że najmniejsze szanse na ponowną wygraną ma burmistrz Białej rawskiej Wacław Adamczyk z 80 punktami zmiany. Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy zdobył 70 punktów zmiany. Gabriel Szkudlarek, burmistrz Łasku otrzymał 67 punktów zmiany wraz z burmistrzem Łowicza Krzysztofem Kalińskim. Powyżsi politycy mają aż 60% szans na zmianę w najbliższych wyborach samorządowych.
Źródło:lokalnapolityka.pl
Jak rysuje się sytuacja w Piotrkowie Trybunalskim?
Dość wysokie szanse na utrzymanie swojego stanowiska ma prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Jego wynik to 48 punktów zmiany, co daje mu jedynie 40 % szans na zmianę. Analogicznie oznacza to, że włodarz miasta ma aż 60 % szans, by zachować stołek prezydenta.Stanowisko to Krzysztof Chojniak obejmuje od 26 listopada 2006 roku, kiedy w II turze wyborów samorządowych, będąc kandydatem PiS wygrał z Andrzejem Czaplą z PO. Otrzymał wówczas 51,05% głosów.
W 2010 i w 2014 roku startując jako kandydat niezależny uzyskiwał reelekcję w I turze, zdobywając odpowiednio 55,28% i 56,03% głosów.
W 2018 roku Chojniak pozostał prezydentem Piotrkowa na czwartą kadencję, wygrywając w II turze z kandydatką Koalicji Obywatelskiej Marleną Wężyk-Głowacką z wynikiem 68,50%.
W takiej samej sytuacji, jak szacuje serwis, jest prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Ona także otrzymała 48 punktów i 40% szans na zmianę.
Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko w sondażu otrzymał 21 punktów zmiany, co daje mu 75% szans za zachowanie swojego stanowiska. Jeszcze lepszy wynik uzyskał prezydent Radomska Jarosław Ferenc (6 punktów zmiany) i jedynie 10% szans na to, że ktoś zajmie jego stanowisko po wyborach w 2024 roku.
Źródło:lokalnapolityka.pl
Wybory do Sejmiku województwa
Lokalnapolityka.pl opracowała także prognozę wyborczą do sejmiku. Z raportu wynika, że w województwie łódzkim największym poparciem może cieszyć się Prawo i Sprawiedliwość (33,07%). Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,13 %. Na trzecim Konfederacja (8,98%), na czwartym Nowa Lewica z wynikiem 7,73%, na piątym Polskie Stronnictwo Ludowe (7,41%) i na ostatnim Polska 2050 z 6,75 punktami procentowymi.
Źródło:lokalnapolityka.pl
Źródło:lokalnapolityka.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.