Znamy już wyniki II naboru programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Na liście 30 samorządów znalazła się m.in. gmina Moszczenica.
Jaki jest cel programu NFOŚiGW?
Celem programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego poprzez dofinansowanie wykonania nowych otworów geotermalnych w lokalizacjach, które dają największe szanse na ujęcie wód termalnych o parametrach pozwalających na ich późniejsze wykorzystanie w ciepłownictwie. Odwierty dofinansowane przez NFOŚiGW mają zostać wykonywane w 12 województwach.
Gmina Moszczenica na ministerialnej liście beneficjantów
Władze gminy Moszczenica pozyskały 100 procent dofinansowania na wykonanie pierwszego, próbnego odwiertu. Ma on pozwolić ustalić, czy zasoby znajdujące się pod ziemią nadają się do celów ciepłowniczych.
– Póki co czekamy z niecierpliwością na podpisanie umowy z NFOŚiGW. Gdy tylko podpiszemy stosowne dokumenty, w trybie natychmiastowym ogłosimy przetarg i przystąpimy do wykonania prac – mówi Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica.
Te mają zostać zrealizowane na około hektarowej działce przy Moszczenickich Termach Inwestycyjnych. Odwiert będzie wykonany na głębokość 2 kilometrów.
– Nie mamy wątpliwości, że temperatura wody oscyluje w granicach 95-97 stopni Celsjusza, bo opracowywała to Polska Akademia Nauk. Wszyscy zastanawiamy się jednak, jaka będzie jakość tej wody, mam tu na myśli przede wszystkim jej zasolenie. Z rozmów z innymi samorządami wynika, że po wykonaniu u nich odwiertów to zasolenie było mniejsze lub większe. Myślę, że my znajdujemy się w tym rejonie, gdzie to zasolenie ciepłej wody będzie jak najniższe. Czas jednak pokaże – wyjaśnia wójt gminy.
Piotrków Trybunalski także skorzysta z wód geotermalnych?
Między Piotrkowem Trybunalskim a gminą Moszczenica został podpisany list intencyjny w sprawie ewentualnego wykorzystania moszczenickich wód geotermalnych. Temat ten podczas listopadowej sesji poruszyła randa Marlena Wężyk-Głowacka, która zwróciła się do przedstawicieli miasta z pytaniem, czy rzeczywiście planują skorzystać z tego rodzaju rozwiązania w mieście.
– Mapy pokazują, że jesteśmy na złożach geotermalnych i naprawdę Piotrków mógłby z tego skorzystać. Gdybyśmy mieli własny odwiert to cena za ciepłą wodę, czy ogrzewanie byłaby dużo niższa – komentuje Marlena Wężyk-Głowacka.
Radna podkreśla, że temat sposobu ogrzewania w Piotrkowie Trybunalskim poruszany był już podczas sesji w styczniu 2019 roku. Wówczas zaproponowano, że od 2023 roku w mieście ogrzewanie odbywać będzie się za pomocą pieców na gaz i kogeneracji.
– Ja już wtedy zwracałam uwagę, że powinno powstać alternatywne źródło ogrzewania i powinny zostać wykonane odwierty dotyczące geotermii, ale zdaniem władz naszego miasta szanse powodzenia tego przedsięwzięcia są znikome, jeśli nie niemożliwe – mówi radna Wężyk-Głowacka.
Nadzieją dla piotrkowian okazuje się podpisany w ubiegłym roku list intencyjny.
– Jeśli te wody geotermalne nadawać będą się do ogrzewania, to jesteśmy w stanie partycypować w tym przedsięwzięciu po odpowiednich cenach. Póki co jest to jednak jedna wielka niewiadoma i nie wiemy, co z tego wyjdzie – mówił Adam Karzewnik, wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego podczas listopadowej sesji.
Jak podkreśla wójt gminy Moszczenica, Piotrków Trybunalski jest uprzywilejowany do korzystania z tych wód geotermalnych, ponieważ ma już sieć ciepłowniczą. Jednak dodaje, że do przedsięwzięcia będą mogły jak najbardziej dołączać kolejne samorządy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.