reklama
reklama

Perła przyrody z naszego powiatu. Walczy o wygraną w nietypowym konkursie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB/Gmina Aleksandrow k/Opoczna

Perła przyrody z naszego powiatu. Walczy o wygraną w nietypowym konkursie - Zdjęcie główne

foto FB/Gmina Aleksandrow k/Opoczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDąb Mikołaj z powiatu piotrkowskiego ma szansę zdobyć tytuł Drzewa Roku 2025. To pomnik przyrody, który od około 400 lat jest elementem krajobrazu naszego regionu.
reklama

To już 15 edycja konkursu, podczas którego wyłonione zostanie Drzewo Roku Klubu Gaja. Pierwszy etap rywalizacji się zakończył, a jury wyłoniło 16 finalistów spośród 50 zgłoszeń. W czerwcu zaś odbędzie się głosowanie internetowe o tytuł Drzewa Roku 2025. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie European Tree of the Year w 2026 roku. Wśród finalistów znalazło się też drzewo z powiatu piotrkowskiego.

Najokazalsze drzewo Sulejowskiego Parku Krajobrazowego

Do konkursu trafiają drzewa będące częścią historii danej miejscowości, które od pokoleń są elementem lokalnego krajobrazu.

- Coroczne wybory Drzewa Roku gromadzą drzewa najbardziej ulubione przez społeczności lokalne, drzewa z opowieścią, która jednoczy ludzi – przekazują organizatorzy.

reklama

W plebiscycie znalazł się także finalista z powiatu piotrkowskiego. Dąb Mikołaj rośnie w Skotnikach w gminie Aleksandrów. Jest to dąb szypułkowy, którego wiek szacuje się na 350-400 lat. Mierzy 25 metrów, a jego obwód to 775 cm. Drzewo to jest pomnikiem przyrody. Dąb został zgłoszony do konkursu przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

- Dąb „Mikołaj” jest najokazalszym drzewem Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i Gminy Aleksandrów. Według podań dąb został zasadzony w roku fundacji późnogotyckiego drewnianego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z 1528 roku w Skotnikach, jednak realny wiek drzewa można ocenić na 350-400 lat – przekazują organizatorzy.

Dąb ten miał być świadkiem wielu wydarzeń historycznych, m.in. bitwy powstania styczniowego w czerwcu 1863 roku. Ponadto dąb jest tematem wystaw fotograficznych, a dla mieszkańców ma duże znaczenie. Jak przekazuje Urząd Gminy Aleksandrów, w 2022 r. postawiono obok drzewa symboliczny krzyż, aby uczcić powstańców z oddziału  mjr Józefa Oxińskiego, którzy polegli w potyczce z oddziałami rosyjskimi w Skotnikach i okolicy 30 czerwca 1863 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo