reklama
reklama

Nowy podatek od fotowoltaiki w 2025 roku. Kto musi zapłacić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Nowy podatek od fotowoltaiki w 2025 roku. Kto musi zapłacić? - Zdjęcie główne

Panele Słoneczne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 1 stycznia 2025 roku w Polsce weszły w życie istotne zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości, które mają bezpośredni wpływ na właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Czy wszyscy właściciele instalacji zapłacą więcej? Kto nie będzie musiał płacić?
reklama

Nowelizacja przepisów miała na celu uporządkowanie i doprecyzowanie definicji budowli oraz budynków w kontekście podatku od nieruchomości, jednak wprowadziła również pewne wątpliwości i obawy wśród podatników.

Nowa definicja budowli a fotowoltaika

Zgodnie z nowelizacją, za budowlę uznaje się m.in.:

  • Obiekty niewymienione jako budynki, wskazane w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wraz z instalacjami zapewniającymi ich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.
  • Elektrownie wiatrowe, jądrowe, fotowoltaiczne, biogazownie, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie – w części niebędącej budynkiem, wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.
  • Urządzenia budowlane, takie jak przyłącza czy urządzenia instalacyjne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
  • Urządzenia techniczne inne niż wymienione powyżej – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.
  • Fundamenty pod maszyny oraz urządzenia techniczne, jako odrębne technicznie części składające się na całość użytkową, wzniesione w wyniku robót budowlanych.

W kontekście instalacji fotowoltaicznych kluczowe jest zrozumienie, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają wyłącznie części budowlane tych instalacji, takie jak fundamenty czy konstrukcje wsporcze. Same panele fotowoltaiczne, będące urządzeniami technicznymi, nie są uznawane za budowle i tym samym nie podlegają opodatkowaniu.

reklama

Kogo dotyczą zmiany?

Osoby fizyczne korzystające z instalacji fotowoltaicznych na potrzeby własne

Dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne w celu zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych, zmiany w przepisach nie wprowadzają dodatkowych obciążeń podatkowych. Instalacje te nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Przedsiębiorcy posiadający instalacje fotowoltaiczne

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku firm, które wykorzystują instalacje fotowoltaiczne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takich przypadkach opodatkowaniu podlegają części budowlane instalacji, takie jak fundamenty czy konstrukcje wsporcze. Stawka podatku wynosi do 2% wartości tych części budowlanych rocznie.

Warto podkreślić, że nie ma znaczenia moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej. Nawet mikroinstalacje o mocy poniżej 50 kW, jeśli są związane z działalnością gospodarczą, podlegają opodatkowaniu w zakresie ich części budowlanych.

Praktyczne aspekty opodatkowania

Montaż na dachu budynku mieszkalnego

Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana na dachu budynku mieszkalnego i służy zaspokojeniu potrzeb własnych mieszkańców, nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu. Jest traktowana jako część budynku mieszkalnego, który już jest objęty podatkiem od nieruchomości.

Instalacje wolnostojące na gruncie

W przypadku instalacji wolnostojących, zlokalizowanych na gruncie i związanych z działalnością gospodarczą, opodatkowaniu podlegają części budowlane, takie jak fundamenty czy konstrukcje wsporcze. Same panele fotowoltaiczne nie są objęte podatkiem.

reklama

Magazyny energii

Nowelizacja przepisów objęła również magazyny energii. Opodatkowaniu podlegają części budowlane magazynów energii, takie jak fundamenty czy konstrukcje budowlane. Urządzenia techniczne, takie jak baterie magazynujące energię, nie są uznawane za budowle i nie podlegają opodatkowaniu.

Wątpliwości interpretacyjne

Mimo wprowadzenia nowelizacji pojawiają się pewne wątpliwości interpretacyjne dotyczące opodatkowania instalacji fotowoltaicznych. Brak jednoznacznych definicji niektórych pojęć, takich jak „elektrownia fotowoltaiczna”, może prowadzić do różnic w interpretacji przepisów przez organy podatkowe.

reklama

Przykładowo, nie jest jednoznacznie określone, czy instalacje o mocy poniżej 50 kW, wykorzystywane w działalności gospodarczej, powinny być traktowane jako elektrownie fotowoltaiczne i w jakim zakresie podlegać opodatkowaniu. W praktyce jednak moc instalacji nie wpływa na zasady opodatkowania, a opodatkowaniu podlegają wyłącznie części budowlane takich instalacji.


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo