Nad województwo łódzkie ponownie nadchodzi niebezpieczne zjawisko. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa nowe ostrzeżenia dla mieszkańców dwunastu powiatów. Wszystko zacznie się już dziś wieczorem.
IMGW wydaje alerty dla województwa łódzkiego
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia przed oblodzeniami. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bełchatowskiego, brzezińskiego, łódzkiego wschodniego, opoczyńskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, rawskiego, skierniewickiego i tomaszowskiego. Alert obejmuje również Piotrków Trybunalski i Skierniewice.W tych miejscach IMGW prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mżawki powodujących ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C.
Ostrzeżenie przed oblodzeniami obowiązuje od godziny 21:00 w środę, 11 grudnia, do 9:00 w czwartek, 12 grudnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 70 proc.
Alert dla kolejnego powiatu
IMGW wydało również drugi alert, dla powiatu radomszczańskiego, gdzie prognozowane są słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 21:00 w środę, 11 grudnia, do 10:00 w czwartek, 12 grudnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 70 proc.
Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Alert poziomu 1 oznacza możliwość wystąpienia warunków pogodowych, które mogą stanowić niewielkie zagrożenie. Niemniej jednak oblodzenie dróg i chodników może stwarzać trudności zarówno dla kierowców, jak i pieszych, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.
Kierowcy i piesi powinni uważać na oblodzenia
W związku z prognozowanymi oblodzeniami i przymrozkami kierowcy powinni pamiętać, że nawet niewielka ilość lodu na drodze może sprawić, że kontrolowanie samochodu zwłaszcza podczas wykonywania manewrów będzie utrudnione. Lód na drodze może prowadzić do poślizgu, wydłużenia drogi hamowania, a nawet utraty kontroli nad pojazdem.Kierowcy powinni wziąć to pod uwagę i zachować ostrożność na drodze. Pomocne może być zmniejszenie prędkości i zachowanie większej odległości od innych pojazdów. Okres jesienno-zimowy to również czas na zmianę opon na zimowe, co również pomoże w zwiększeniu przyczepności na drodze.
- Niestety przy temperaturach w granicach 0°C, znajdujący się na drodze lód, nie jest całkowicie zamarznięty. Jego powierzchnię pokrywa cienka, niewidoczna i bardzo śliska powłoka wody. Właśnie w okresie przejściowym, bardzo niebezpieczne bywa także zjawisko nazywane przez niektórych kierowców — czarnym lodem. Jest to taka niewidzialna warstwa zamarzającej wody, która przylega bezpośrednio do nawierzchni jezdni – informuje Centrum Szkolenia Policji.
Nagłe spadki temperatury mogą powodować zamarzanie szyb w samochodach, co ogranicza widoczność. Kierowcy powinni zatem zadbać o to by w samochodzie była skrobaczka lub specjalne płyny do odmrażania. Prowadzenia pojazdu z nieoczyszczoną szybą może bowiem sprawiać duże zagrożenie na drodze.
- Są to bardzo trudne warunki pogodowe dla kierowców, a jeżeli do tego dodamy poranne oślepiające słońce, podróż może zakończyć się w sposób nieprzewidziany i niebezpieczny. Największym czynnikiem ryzyka w tej sytuacji, jest zawsze nadmierna prędkość, a niezachowanie odpowiedniego odstępu od innych uczestników ruchu, kończy się często kolizją lub wypadkiem - przypomina Centrum Szkolenia Policji.
Piesi powinni zachować ostrożność, aby uniknąć upadków na śliskich chodnikach. Warto również zaplanować dodatkowy czas na dojazdy, ponieważ trudne warunki mogą wpłynąć na czas podróży.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.