Campingi, porty jachtowe, plaże, pola namiotowe – te wszystkie miejsca w Piotrkowie Trybunalskiem i na terenie całego powiatu każdego lata oblegane są przez mieszkańców i turystów. Podczas gdy rodziny z dziećmi, wędkarze, fani sportów wodnych czy obozowicze oddają się zabawie, o ich bezpieczeństwo dbają m.in. policjanci z Nieetatowego Zespołu . Prewencji na Wodzie i Terenach Przywodnych.
Od początku czerwca do końca lipca 2024 roku odbyto łącznie 114 służb na wspomnianych terenach. 29 z nich zrealizowano wraz z Polskim Związkiem Wędkarskim, 3 z Państwową Strażą Rybacką oraz po jednej ze Strażą Leśną, Państwową Strażą Łowiecką, Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną. Współprace odbywają się na mocy porozumienia, które pod koniec maja 2024 roku podpisali w Barkowicach Mokrych piotrkowska policja i Starostwo Powiatowe.
Mundurowi dokonali kontroli: 4 obozowisk, 428 kąpielisk, 131 łodzi, 139 wędkarzy, 70 pojazdów, 45 miejsc zagrożonych kłusownictwem. Przeprowadzono dwie szczęśliwie zakończone akcję ratownicze. Policjanci dokonali 408 legitymowań. Wobec osób nie przestrzegających prawa sporządzono 6 wniosków o ukaranie do sądu, nałożono 65 mandatów karnych, zastosowano 153 środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczeń.
Głównie popełnianymi wykroczeniami był wjazd skuterem wodnym w strefę I do ograniczonej normy do 4 kW, pływanie bez uprawnień oraz wjazd do lasu. Ujawniono dwa przestępstwa. Pierwsza sytuacja miała miejsce w czerwcu, gdzie kierujący łodzią wyposażoną w silnik znajdował się w stanie nietrzeźwości, natomiast w lipcu kierujący skuterem wodnym prowadził go na potrójnym zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych – mówi st sierż. Remigiusz Pacyna z KMP w Piotrkowie Trybunalskim.
Ponadto funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 272 interwencji, dokonali 113 sprawdzeń stanu trzeźwości, zatrzymali 2 poszukiwanych listami gończymi.
Przed nami jeszcze cały miesiąc wakacji, dlatego policja przypomina, co robić, by nasz wypoczynek i innych był bezpieczny:
- kąp się w miejscach do tego przeznaczonych, zawsze zwracaj uwagę na znaki i flagi umieszczane na kąpieliskach,
-
nie skacz do wody, kiedy nie znasz danego miejsca,
słuchaj i wykonuj polecenia ratownika, bądź innego funkcjonariusza dbającego o nasze bezpieczeństwo,
nie wyruszaj w trasę oraz nie kąp się, kiedy widzisz, że nadchodzi burza, szukaj wtedy bezpiecznego schronienia,
nie schodź ze szlaku podczas wycieczek,
nie oddalaj się bez wiedzy swoich rodziców,
nie baw się z dzikimi zwierzętami,
pod żadnym pozorem nie rozpalaj ogniska w lesie,
miej przy sobie telefon komórkowy i zapamiętaj numer alarmowy 112,
przestrzegaj prawa,
nie wsiadaj za kółko, na łódź bądź rower po spożyciu alkoholu. To samo tyczy się kajaka, pontonu czy też roweru wodnego,
Komentarze (0)