reklama
reklama

Majowe w powiecie piotrkowskim. Mieszkańcy podtrzymują tradycję [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Grala

Majowe w powiecie piotrkowskim. Mieszkańcy podtrzymują tradycję [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

foto Tomasz Grala

Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW majowe wieczory powiat piotrkowski rozbrzmiewa tradycyjnymi pieśniami maryjnymi. Mieszkańcy gromadzą się przy kapliczkach i krzyżach, pielęgnując zwyczaj nabożeństw majowych i integrując lokalną społeczność.
reklama

Wieczorami wierni w powiecie piotrkowskim zbierają się przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach, by wspólnie śpiewać pieśni ku czci Matki Bożej. Jak się okazuje, ta tradycja wciąż jest żywa wśród mieszkańców i stanowi element lokalnej kultury.

Majowe w powiecie piotrkowskim

„Chwalcie łąki umajone” i inne pieśni maryjne w każdy majowy wieczór słychać w gminie Grabica.

- Spotykamy się codziennie, o godz. 19. Jest zwyczaj ubierania kapliczki, mamy nowe wstążki i sztuczne kwiaty, chociaż wcześniej to się jeszcze plotło koronę z  jodły – mówi Anna Zeler, sołtys Kamocina.

Tradycję pielęgnują również mieszkańcy sąsiednich Rusocin, gdzie śpiewy pod kapliczkami odbywają się codziennie o godzinie 19:00.  

- Z dwa lata temu odnowiliśmy kapliczkę, działamy razem: sołectwo, KGW i OSP – mówi sołtys Jacek Ostrowski.

reklama

Tradycję majowych śpiewów kultywują członkinie zespołu ludowego Ręczynianki z gminy Ręczno w powiecie piotrkowskim. Panie spotykają się raz w tygodniu pod kapliczkami w całej gminie, prezentując się w oryginalnych strojach ludowych ziemi piotrkowskiej. Grupa powstała niespełna rok temu zrzeszając mieszkanki należące do parafialnego chóru. Stroje kompletowały długo – każda część ubioru jest wiekowa i ma swoją historię.

- Te stroje to jest nasze świadectwo, to jest typowy strój piotrkowski, ale kolory są już regionalne, z okolic Ręczna – mówi Anna Skolimowska ze Śpiewaczego Zespołu Ludowego Ręczynianki - Te zapaski, wełniaki, koszule nie są kupowane, ale zbierane – po babciach, prababciach. Mają 50-70 lat!

Zespół Ręczynianki od początku swojej działalności stawia sobie za cel odtwarzanie dawnych tradycji ludowych ziemi piotrkowskiej, a majowe śpiewy są jednym z elementów tego zadania.

reklama

- Zbieramy, archiwizujemy te tradycje, opisujemy je, zbieramy stare pieśni, chcemy wpleść te nasze działania w codzienne życie, pokazać, jak to kiedyś wyglądało, chcemy przywrócić te zwyczaje – dodaje pani Anna.

Panie spotykają w każdy wtorek, a wspólną modlitwę pod krzyżem poprzedza próba w miejscowej organistówce. Jak mówi pani Anna, na miejsce nabożeństwa majowego wybierają stare zapomniane krzyże i kapliczki. W ten wtorek, 13 maja, był to krzyż w Stobnicy Pile, a następnie będzie to kapliczka w Trzech Morgach. Do śpiewu przyłączają się mieszkańcy sołectw. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo