reklama

Ulica Rwańska w Piotrkowie cała zabytkowa. Jest tu i kościół ewangelicki i stary areszt [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulica Rwańska w Piotrkowie cała zabytkowa. Jest tu i kościół ewangelicki i stary areszt [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaUlica Rwańska miała dawniej także nazwę Luterańska. Zawdzięczała ją charakterystycznej bryle kościoła ewangelicko - augsburskiego. Charakterystyczny budynek przy tej ulicy to także stary areszt śledczy w Piotrkowie.
reklama

Ulica Rwańska łączy północno-zachodni narożnik Rynku Trybunalskiego z ulicą Wojska Polskiego. Ma długość około 115 metrów. Rwańska należy do najstarszych ulic w Piotrkowie. Układ urbanistyczny i rozplanowanie ulic Starego Miasta ukształtowały się pod koniec XIII wieku. Natomiast osadnictwo w okolicach ulicy Rwańskiej istniało już prawdopodobnie wcześniej.

W 1674 roku pijarzy, którzy przybyli do Piotrkowa, osiedli w kamieniczce przy ul. Rwańskiej, otrzymanej od Stanisława Jaxa Bykowskiego, i założyli w niej kaplicę i szkołę. W latach 1689–1718 wybudowali kościół. Z czasem zabudowali obiektami klasztornymi cały kwartał między dzisiejszymi ulicami Rycerską, Wojska Polskiego i Rwańską.

Ulica wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Niepozorny budynek Przy Farnej 2, to jedna z najstarszych kamienic mieszczańskich w Piotrkowie

Ulica Rwańska z jej zabytkami 

Do rejestru zabytków są też wpisane budynki przy ulicy Rwańskiej. To obiekty pod adresem Rwańska nr 1/Rynek Trybunalski 3 – kamienica, 1. poł. XVIII w., XX w. pod nr 2 (Sieradzka 1) – dom, XVII, XVIII w., nr 4 – dom, 1. poł. XIX w. oraz nr 6: plebania ewangelicka z pocz. XIX w. oraz kościół ewangelicko-augsburski, jak również dawny klasztor pijarów i dawny areszt.

reklama

Budynek przy ul. Rwańskiej 6 należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Piotrkowie. Kamienica swój obecny wygląd zyskała dopiero w połowie XIX wieku. Powstała jako plebania parafii ewangelickiej obok kościoła, jaki przejęła po kasacie zakonu pijarów. Budowa zakończyła się w 1855 r. Ponownie trafił do piotrkowskich ewangelików w latach 90. XX wieku.

Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego, oprócz obiektów z rejestru zabytków, są też wpisane budynki pod adresem: Rwańska nr 5 – kamienica oraz kamienica nr 9 (Wojska Polskiego/Plac Czarnieckiego 4) oraz nr 8 – dawny budynek więzienny, obecnie obiekt handlowo-usługowy i biurowy.

ZOBACZ TAKŻE: Stary Areszt w centrum Piotrkowa. Znacie jego bogatą historię? [ZDJĘCIA]

Stary areszt w Piotrkowie

Charakterystyczny budynek w centrum Piotrkowa Trybunalskiego, to obecnie Galeria "Stary Areszt". Zaledwie 20 lat temu był to rzeczywiście areszt śledczy. 

reklama

Areszt przy ul. Wojska Polskiego i Rwańskiej w Piotrkowie Trybunalskim powstał w murach dawnego klasztoru i kolegium zakonu pijarów. Ojcowie sprowadzili się do Piotrkowa w roku 1674 i od tamtej pory rozpoczęło się wznoszenie kolejnych budowli należących do zakonu.

Około roku 1718 powstał kościół, klasztor i kolegium. W roku 1786 r. doszło do pożaru, po którym pijarzy przenieśli się do dawnego klasztoru jezuitów, a kościół sprzedali parafii ewangelickiej. W dawnych klasztornych murach powstało więzienie. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama