reklama

"U Panien" w Piotrkowie, czyli dzieje klasztoru dominikanek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"U Panien" w Piotrkowie, czyli dzieje klasztoru dominikanek - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia"U Panien" w Piotrkowie, czyli w murach Matki Bożej Śnieżnej patronki Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. To  barokowa budowla, która wpisuje się w miejski krajobraz Piotrkowa od kilkuset lat. Klasztor został wzniesiony w latach 1627-1673 z fundacji Katarzyny Warszyckiej. Został dobudowany do murów obronnych i w takim charakterystycznym kształcie przetrwał do dziś.
reklama

Piotrkowski klasztor sióstr dominikanek to kompleks na który składa się budynek klasztoru oraz kościół p.w. Matki Bożej Śnieżnej. Został wybudowany w XVII wieku w stylu barokowym. Budowla służyła nie tylko klasztorowi, ale w jej murach mieściło się pod koniec XIX wieku także rządowe gimnazjum żeńskie. Obecnie to miejsce, w którym funkcjonuje Centrum idei "Ku Demokracji". Działa także Parafia Kościół Akademicki Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie.

Klasztor dominikanek powstał dzięki Katarzynie z Rokszyc Warszyckiej, podkomorzynie sieradzkiej. Przeznaczyła fundusze na sprowadzenie zakonnic w roku 1608, ale dominikanki przybyły do Piotrkowa z Sochaczewa w roku 1626. Było to siedem mniszek Zakonu Kaznodziejskiego. Przewodziła im przeorysza Beata Lelewska.

Zanim powstał budynek klasztorny, mieszkały w jednym z domów. Po wybudowaniu klasztoru przeniosły się za jego mury. W 1630 r. dominikanki w pełni przyjęły przepisy klauzury trydenckiej. Już w roku 1648 budynek został zniszczony w wielkim pożarze, a następnie ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Odbudowany został w roku 1673 przez syna fundatorki. W 1750 roku wspólnota klasztoru składała się z 28 mniszek z przeoryszą Hosanną Dunin-Sulgustowską.

W czasie zaborów, gdy Piotrków znalazł się w granicach Prus, dobra klasztorne zostały przejęte, a nowicjat zamknięty. Zamknięta została także szkoła. Zakon odbudował się w roku 1815, ale ostatecznie 1864 roku po powstaniu styczniowym zakon został skasowany. 27 października 1864 roku został przekształcony w tak zwany dom etatowy. Ostatecznie klasztor piotrkowski przestał istnieć 28 sierpnia 1869 roku.

Budynek przeznaczono na cele świeckie i po remoncie przeprowadzonym w 1882 roku według projektu piotrkowskiego architekta Feliksa Nowickiego, budynki klasztorne przystosowano na potrzeby internatu dla dziewcząt. W dawnym klasztorze znalazło miejsce gimnazjum żeńskie rosyjskie i polskie, internat Studium Nauczycielskiego, Ośrodek Szkolno-Rehabilitacyjny i Liceum Ogólnokształcące. Głównym celem dominikanek sprowadzonych do Piotrkowa w XVII wieku było nauczanie dziewcząt. Późniejsze losy budowli wpisują się więc w ideę jej powołania.

W 2015 zakończył się gruntowny remont zespołu klasztornego, jaki przeprowadziła firma Skanska. Wartość prac przekroczyła 15 mln zł. Wówczas podwyższono dziedziniec i nakryto go szklanych dachem, wyremontowano i przebudowano pomieszczenia oraz dobudowano nowy budynek. W klasztorze działa placówka kulturalna o nazwie Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim.

Barokowy klasztor w Piotrkowie mieści się między dawnym konwentem Dominikanów a Bramą Sieradzką, na tzw. Nowym Świecie lub Nowym Mieście. Zbudowany jest w kształcie litery L. Jej dłuższe ramię usadowiono wzdłuż muru obronnego. To obiekt o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych. W skład zabytkowego zespołu wchodzą: budynek kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej, klasztor wsparty o średniowieczne mury miejskie oraz plebania. Dawny mur miejski, stanowi zachodnią ścianę klasztoru.

Zespół klasztorny wpisany jest również do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Wytypowany został także do grupy zabytków reprezentatywnych dla województwa łódzkiego.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama