reklama

Skąd się wziął prąd w Piotrkowie? Pierwszą elektrownię zabudowali Belgowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Skąd się wziął prąd w Piotrkowie? Pierwszą elektrownię zabudowali Belgowie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaSkąd w Piotrkowie mieszkańcy brali prąd? Elektryfikacja miasta zaczęła się na dobre dopiero w okresie międzywojennym. Przeprowadzono ją dzięki belgijskiej spółce. Pierwsze próby były jednak możliwe dzięki miejscowym działaczom, który pomysł na produkcję elektryczności mieli już w 1917 roku.
reklama

Jednym z inicjatorów budowy elektrowni w mieście był znany działacz społeczny inżynier Edward Pętkowski. To między innymi właściciel słynnej willi "Wanda" oraz hotelu „Comfort” przy ul. Dąbrowskiego, dawniej Legionów. Inżynier Edward Pętkowski  był jednym z pomysłodawców powstania Piotrkowskiego Konsorcjum Budowy Elektrowni oraz członek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

Pierwsza elektrownia w Piotrkowie Trybunalskim, to jednak dzieło belgijskiej spółki. Dopiero w latach 20. XX wieku udało się przeprowadzić projekt, o którym piotrkowianie myśleli od dawna.
 
W 1917 roku inżynier Edwart Pętkowski wraz z Antonim Sobniewskim zawiązali Towarzystwo Elektrowni Piotrkowskiej. Pomocy technicznej udzialił im inżynier Mieczysława Feilchenfeld. Towarzysto złożyło miastu ofertę budowy nowoczesnego zakładu energetycznego.

reklama

W 1919 roku zawiązano prywatne Konsorcjum Budowy Elektrowni w Piotrkowie. W skład powstałej spółki weszli: inż. Pętkowski, rejent F. Kokoczyński, lokalni przemysłowcy K. Bartenbach, J. Bogusławska, B. Kantor, K. Kowalewski, Lehman, M. Majcherski, B. Tyc i J. Wróblewski oraz obywatele ziemscy: E. Łuczycki z Witowa, F. Otocki z Dobiecina i O. Turoboyski z Bujnic.

W 1919 roku spółka wypuściła na rynek akcje po 250 marek polskich każda. Elektrownia jednak wówczas nie powstała. Próbowano później wybudować elektrownie wspólnie z koleją, ale z inwestcyji PKP wycofały się z powodu zbyt wysokich kosztów. Dopiero w roku 1924 roku rozpoczęła się budowa trójfazowej elektrowni użyteczności publicznej w Piotrkowie.

Ulice i place Piotrkowa były oświetlone gazem, tylko nieliczne z nich było oświetlone elektrycznie energią prądu stałego z pobliskich fabryk. W końcu budowę elektrowni, przejął kapitał belgijski. W 1923 roku powstała w Belgii spółka „Société d’Entreprises Électriques en Pologne S.A., Bruxelles” (Towarzystwo Przedsiębiorstw Elektrycznych w Polsce, S.A.). Spółka szybko podpisała umowę z miastem. Zawarto ją 12 czerwca 1924 roku pomiędzy piotrkowskim magistratem a reprezentantem spółki belgijskiej.

reklama

Spólka „Electropol S.A.” otrzymała uprawnienie rządowe na wyłączną produkcję oraz prawo przetwarzania i rozdzielania energii elektrycznej w celu zawodowego jej zbytu na ściśle określonym obszarze Piotrkowa, które przekazał firmie zależnej „Elektrownia w Piotrkowie S.A.”.

Elektrownia piotrkowska została zaprojektowana w roku 1924 przez inżynierów belgijskich jako niewielka elektrownia lokalna dla potrzeb Piotrkowa. Otrzymane belgijskie projekty, z uwzględnieniem krajowych przepisów i obowiązujących norm przeliczył oraz przeprojektował doświadczony inżynier elektryk - praktyk Roman Tyszecki, były kierownik techniczny spółki „Siła i Światło” z Częstochowy. Inżynier Tyszecki nadzorował stronę techniczno-elektryczną budowy piotrkowskiej elektrowni. Z jego inicjatywy, już w czasie budowy, powiększono powierzchnię hali maszyn, tak aby w przyszłości możliwe było ustawienie nowych kotłów i turbogeneratorów zwiększających produkcję energii elektrycznej.

reklama

W sierpniu 1924 roku rozpoczęto prace przy budowie elektrowni, którą zlokalizowano w Piotrkowie przy ówczesnej ulicy Odesskiej 35, obecnie obecnie to ul Gabriela Narutowicza. W połowie 1925 roku w elektrowni uruchomiono kocioł oraz szwedzki zespół turbogeneratora trójfazowego o mocy 750 kW. Sieć rozdzielczą zaprojektowano dla napięcia 3 kV oraz niskiego napięcia 220V/380 V dla światła i siły.

Sieć wysokiego napięcia została wykonana jako podziemna sieć kablowa w formie pierścienia o długości 14,7 km, opasującego całe ówczesne miasto. Na tym pierścieniu zostały wybudowane uliczne kioski transformatorowe. Sieć niskiego napięcia wykonano jako sieć napowietrzną na słupach drewnianych. Jej długość wynosiła 8,3 km.

Spółka pod nazwą „Elektrownia w Piotrkowie S.A.” z siedzibą w Piotrkowie zarejestrowana została w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie w 1927 roku, a kapitał zakładowy wyniósł 250 tys. zł. Pierwsze akcje emitowała 30 marca 1927. Wartość jednej akcji określono na 250 zł, wydane zostały drukiem blankiety na okaziciela na 100 akcji.

W 1938 roku łączna moc wszystkich maszyn, zainstalowanych w Elektrowni Piotrkowskiej wynosiła już 2850 kW. Roczna produkcja energii elektrycznej elektrowni w Piotrkowie w roku 1925 wyniosła 572 MWh, w 1936 roku wyniosła 6126 MWh, a w 1938 roku 9560 MWh. Liczba odbiorców energii w Piotrkowie na koniec 1925 roku wynosiła 1255.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama