Fotografie wykonał znany reporter, artysta fotografik, który od lat 40. XX wieku pracował dla warszawskich gazet i uwieczniał najważniejsze wydarzenia w Warszawie i w Polsce. W 1967 roku wykonał serię zdjęć podczas lotu samolotem. Uwiecznił wiele miejscowości na trasie przelotu, także Piotrków Trybunalski.
Fototeka Zbyszka Siemaszko z rok 1967 trafiła do zbiorów narodowych. Fotografie udostępnia w formie cyfrowej Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zbiory fotografii w narodowym zasobie
Zbyszko Siemaszko to artysta fotografik, w latach 40. XX wieku fotoreporter tygodnika „Odra”, w latach 1953–1961 fotoreporter tygodnika „Stolica”, a następnie tygodnika „Perspektywy”.Autor licznych wystaw i kilku albumów. Dysponował wysokiej jakości sprzętem, który wykorzystywał m.in. do fotografowania warszawskich budynków i ulic. W latach 60. z samolotu wykonał także fotografie ponad 300 polskich miast. Zbiór jego fotografii znajduje się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Archiwum fotograficzne Zbyszka Siemaszki prezentuje wydarzenia religijne i polityczne, gospodarkę, naukę, oświatę i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe, modę i folklor, zdrowie i opiekę społeczną, kulturę, sport, urbanistykę i architekturę głównie w Warszawie.
Piotrków z samolotu
Zbiór zdjęć wykonanych z samolotu w 1967 roku ukazuje Piotrków Trybunalski w okresie tuż przed intensywną rozbudową. Fotografik skupił się głównie na uwiecznianiu Starego Miasta.
Na fotografiach z lotu ptaka widać jeszcze wiele budynków, które w ostatnich latach zostały wyburzone. Można także zobaczyć obszary miasta jeszcze niezagospodarowane, które kilka lat później zmieniły wygląd.
Dopiero w latach 70. XX wieku w Piotrkowie wybudowano między innymi słynną, dwupasmową drogę szybkiego ruchu z Warszawy na Śląsk, czyli "gierkówkę". Także w tej dekadzie powstało osiedle mieszkaniowe, które wybudowano przed wielkim świętem w Piotrkowie, czyli Centralnymi Dożynkami obchodzonymi w 1979 roku.
Fotografik z niezwykłym życiorysem
Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie, w rodzinie fotografów: ojciec Leonard oraz matka Tatiana prowadzili znany zakład i sklep fotograficzny. Zbyszko dość wcześnie zaczął fotografować Józefa Piłsudskiego i innych dostojników państwowych.Podczas wojny Siemaszko walczył wraz z braćmi i ojcem w szeregach Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Jednocześnie aparatem Leica dokumentował codzienne życie partyzantów.
W 1944 r. Zbyszko został dwukrotnie ciężko ranny w głowę, wzięty do niemieckiej niewoli i przekazany gestapo. Udało się go odbić z więziennego szpitala. W drugiej połowie 1944 r. pracował już jako fotograf w radzieckiej jednostce wojskowej.
Zimą 1945 r. Zbyszko Siemaszko wyjechał do Polski: najpierw do Bydgoszczy, zaś w latach 1946-1948 mieszkał w Katowicach i współpracował, jako fotoreporter z redakcją tygodnika „Odra”. W 1948 zdał maturę i przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki.
Od 1953 r. Siemaszko podjął pracę, jako fotoreporter w tygodniku „Stolica”, a od 1969 r. w „Perspektywach”. Po likwidacji tygodnika w 1990 r. przeszedł na emeryturę. Zbyszko Siemaszko zmarł 4 marca 2015 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.