reklama
reklama

Piotrków Trybunalski na fotografiach z samolotu. Tak miasto wyglądało w 1967 roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrków Trybunalski na fotografiach z samolotu. Tak miasto wyglądało w 1967 roku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaNie było jeszcze wtedy między innymi osiedla 35-lecia PRL, stadionu czy dwupasmowej gierkówki. Piotrków Trybunalski jeszcze się nie rozrósł do obecnych rozmiarów. Jak wyglądało miasto pod koniec lat 60., zanim nastała era gierkowskiego rozkwitu można zobaczyć na starych fotografiach Zbyszka Siemaszko.
reklama

Fotografie wykonał znany reporter, artysta fotografik, który od lat 40. XX wieku pracował dla warszawskich gazet i uwieczniał najważniejsze wydarzenia w Warszawie i w Polsce. W 1967 roku wykonał serię zdjęć podczas lotu samolotem. Uwiecznił wiele miejscowości na trasie przelotu, także Piotrków Trybunalski. 

Fototeka Zbyszka Siemaszko z rok 1967 trafiła do zbiorów narodowych. Fotografie udostępnia w formie cyfrowej Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zbiory fotografii w narodowym zasobie

Zbyszko Siemaszko to artysta fotografik, w latach 40. XX wieku fotoreporter tygodnika „Odra”, w latach  1953–1961 fotoreporter tygodnika „Stolica”, a następnie tygodnika „Perspektywy”.

Autor licznych wystaw i kilku albumów. Dysponował wysokiej jakości sprzętem, który wykorzystywał m.in. do fotografowania warszawskich budynków i ulic. W latach 60. z samolotu wykonał także fotografie ponad 300 polskich miast. Zbiór jego fotografii znajduje się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

reklama

Archiwum fotograficzne Zbyszka Siemaszki prezentuje wydarzenia religijne i polityczne, gospodarkę, naukę, oświatę i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe, modę i folklor, zdrowie i opiekę społeczną, kulturę, sport, urbanistykę i architekturę głównie w Warszawie.

Piotrków z samolotu

Zbiór zdjęć wykonanych z samolotu w 1967 roku ukazuje Piotrków Trybunalski w okresie tuż przed intensywną rozbudową. Fotografik skupił się głównie na uwiecznianiu Starego Miasta.

Na fotografiach z lotu ptaka widać jeszcze wiele budynków, które w ostatnich latach zostały wyburzone. Można także zobaczyć obszary miasta jeszcze niezagospodarowane, które kilka lat później zmieniły wygląd.
 
Dopiero w latach 70. XX wieku w Piotrkowie wybudowano między innymi słynną, dwupasmową  drogę szybkiego ruchu z Warszawy na Śląsk, czyli "gierkówkę". Także w tej dekadzie powstało osiedle mieszkaniowe, które wybudowano przed wielkim świętem w Piotrkowie, czyli Centralnymi Dożynkami obchodzonymi w 1979 roku. 

reklama

Fotografik z niezwykłym życiorysem

Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie, w rodzinie fotografów: ojciec Leonard oraz matka Tatiana prowadzili znany zakład i sklep fotograficzny. Zbyszko dość wcześnie zaczął fotografować Józefa Piłsudskiego i innych dostojników państwowych. 

Podczas wojny Siemaszko walczył wraz z braćmi i ojcem w szeregach Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Jednocześnie aparatem Leica dokumentował codzienne życie partyzantów. 

W 1944 r. Zbyszko został dwukrotnie ciężko ranny w głowę, wzięty do niemieckiej niewoli i przekazany gestapo. Udało się go odbić z więziennego szpitala. W drugiej połowie 1944 r. pracował już jako fotograf w radzieckiej jednostce wojskowej. 

Zimą 1945 r. Zbyszko Siemaszko wyjechał do Polski: najpierw do Bydgoszczy, zaś w latach 1946-1948 mieszkał w Katowicach i współpracował, jako fotoreporter z redakcją tygodnika „Odra”. W 1948 zdał maturę i przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki.

reklama

Od 1953 r. Siemaszko podjął pracę, jako fotoreporter w tygodniku „Stolica”, a od 1969 r. w „Perspektywach”. Po likwidacji tygodnika w 1990 r. przeszedł na emeryturę. Zbyszko Siemaszko zmarł 4 marca 2015 r.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo